Ranní host

Firemní sociolog Vojtěch Bednář: Na pracovním trhu chybí lidé na všech pozicích

11. října 2021 12:25, David Rathous

Rádio Z

Pandemie koronaviru přinesla pro firmy mnoho výzev. „Do praxe přetavila spoustu věcí, o kterých se hovořilo jen v teorii,“ říká firemní sociolog Vojtěch Bednář. Kromě změny pracovního režimu přiměla pandemie firmy celkově pozměnit přístup ke svým zaměstnancům. Velkým problémem je v současné době ale nedostatek lidí na pracovním trhu. 
S tím se trh práce přitom podle Bednáře potýkal už před pandemií. „Nyní je tento problém ale znovu v celé nahotě. Zaměstnanci chybí prakticky na všech pozicích – od kopáče, který bude kopat rigol, až po inženýra, který bude konstruovat budova, která pak nad tím rigolem pak má stát,“ upozorňuje Bednář. Získat zaměstnance je tak pro firmy v této době obtížné. Ještě těžší je ale zaměstnance udržet, protože ti mají tendenci fluktuovat. „Celá řada firem, především těch mezinárodních, dělá v současné době to, že svým zaměstnancům říká, že home office a všechny ty krásné věci, na které si během koronavirové krize zvykli, už jsou minulost,“ říká Bednář, který byl ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ho přivítala moderátorka Petra Květová Pšeničná.

Očekávalo se přitom, že to, co se firmy během pandemie naučí, budou využívat i nadále. Zaměstnanci jsou proto s návratem k předešlému režimu práce podle Bednáře nespokojeni. Úkolem firemních sociologů je udržet ve firmě stávající zaměstnance. „To je stále těžší. Když se lidí zeptáte, co jim chybí, tak odpověď je většinou stejná, protože o peníze jde vždy až v první řadě,“ podotýká Bednář. Mnohdy se ale posléze zjistí, že největší motivací pro změnu místa je pro mnoho lidí jejich šéf nebo kolegové.

Poslechněte si rozhovor moderátorky Petry Květové Pšeničné s firemním sociologem Vojtěchem Bednářem.

Odebírat