Dopolední host

Fotbal v Anglii není jen sportem, ale společenským fenoménem, vysvětluje novinář a autor podcastu Angličan Jiří Hošek

8. října 2021 13:02, Ondřej Kopa

Rádio Z

Novinář Jiří Hošek je tvůrcem populárního podcastu Angličan, který se věnuje dění v anglické fotbalové Premier league. „Fotbal v Anglii není jen sportem, ale společenským fenoménem,“ vysvětluje Hošek. Při poslechu tohoto podcastu ale podle něj není nutné rozumět fotbalu ani konkrétně Premiér league. „Snažíme se o to, aby si v našem podcastu našel každý to svoje,“ dodává.
Hošek je bývalým zahraničním zpravodajem v Berlíně a v Londýně. V současné době působí jako zástupce šéfredaktora Seznam Zprávy. V začátcích své novinářské kariéry ale pracoval ve sportovní redakci. „Brzy jsem dospěl k názoru, že opravdu nechci soboty a neděle trávit na fotbalových stadionech, tak jsem rychle zběhnul do zahraniční redakce. Ale celý svůj profesní život jsem se sportem vždy koketoval,“ vysvětluje Hošek.

Angličan vyhrál anketu Podcast roku v kategorii sportovní podcast. Vydávat nový díl jednou za týden je podle Hoška velmi náročné, přesto by si řada fanoušků přála nové díly častěji. „Musím to chystat o víkendu. Člověk se připravuje tím, že vidí bambiliony minut fotbalových zápasů a shání hosty,“ popisuje novinář. Do Angličana se občas zapojí například také Jindřich Šídlo, Jaromír Bosák, Karel Häring nebo Luděk Mádl. I to velmi přispívá k popularitě tohoto podcastu. Hošek prozradil, že jeho přáním je postupně dostat do pořadu jako hosty všechny české fotbalisty, kteří si někdy Premier league zahráli.

Hošek je od mládí fanouškem Tottenhamu Hotspur. V roce 2012 začal v Anglii pracovat jako zahraniční zpravodaj. „Je fakt, že od té doby se láska ke klubu dostala na úplně jiný level,“ vzpomíná Hošek, který byl hostem moderátora Ondřeje Kopy v dopoledním vysílání Rádia Z. Tématem rozhovoru byla také kauza okolo Glasgow Rangers a jeho hráče Glena Kamary. „Tady se úplně míjejí dva planetární systémy,“ dodává Hošek.

Poslechněte si rozhovor moderátora Ondřeje Kopy s novinářem a tvůrcem podcastu Angličan Jiřím Hoškem.

Odebírat