Ranní host

Fotograf Tomki Němec: Havla jsem nikdy fotit nechtěl, zajímala mě víc ulice. Pak jsem s prezidentem strávil velmi intenzivní čas

3. září 2021 11:43, David Rathous

Rádio Z

„Vždycky jsem měl zájem fotit dokument, reportáž. Chtěl jsem být fotograf v nějakým časopise, který by přinášel svědectví v podobě černobílých fotografií,“ říká fotograf Tomki Němec. To se mu podařilo po revoluci, kdy se otevřel svět a Němec začal spolupracovat s domácími i zahraničními agenturami. Tak pracoval celý život. Dlouhou dobu spolupracoval s časopisem Respekt. 
Od roku 2009 už s tištěnými médii nespolupracuje a věnuje se pouze své práci. „Tak, jak se zrychlila doba, tak se fotografie už užívá v trošku jiném kontextu, než je moje představa. Je tady navíc spoustu skvělých mladých fotografů, kteří po tom touží stejně, jako jsem toužil kdysi já,“ vysvětluje Němec, který přijal pozvání do studia Rádia Z a byl ranním hostem moderátora Martina Karlíka.

Němec byl fotografem prezidenta Václava Havla. Zpočátku fotil pro studentskou agenturu Radost pouze inaugurační den. „Já jsem Havla vlastně nikdy fotit nechtěl, mě zajímala víc ulice,“ vzpomíná fotograf. Jeho fotky z inauguračního dne se ale otiskly po celém světě. Rozhodl se proto v práci pokračovat a nakonec Havla fotil několik let. Začal s prezidentem cestovat po světě. Za půl roku se stal zaměstnancem kanceláře prezidenta. „S panem prezidentem jsem strávil velmi intenzivní čas, kdy jsem dokumentoval jeho a lidi kolem,“ dodává Němec. Přiznal, že jeho vizí bylo co nejvíce fotit, aby jednou mohl vydat knihu a uspořádat výstavu. To se mu povedlo v roce 2016. Němec nosí fotoaparát neustále s sebou. Tak přišel i na rozhovor do Rádia Z. „To se stane takovým vaším třetím okem. Tak to je 30, 40 let. Rád fotím život kolem sebe,“ vysvětluje fotograf.


Poslechněte si celý rozhovor moderátora Martina Karlíka s fotografem Tomki Němcem.

Odebírat