Byznys Romany Navarové

Green deal bude pro leteckou dopravu velkou komplikací, řešení ale nabídnou technologie, věří Oliver Dlouhý z Kiwi.com

1. listopadu 2021 16:19, Romana Navarová

Rádio Z

Důvěra v cestování stoupá a zákazníci se vracejí. Na vrcholu pandemie bylo zrušeno 97 procent letů, loni v létě 32 procent a letos v létě už pouze čtyři procenta, vyplývá z dat prodejce letenek Kiwi.com. Podle ředitele Olivera Dlouhého je poptávka i kapacita stále nízká, trend je ale velmi rostoucí. 
„Aktuálně je kapacita po celém světa zhruba na 70 procentech oproti roku 2019,“ říká Dlouhý. Naplněnost letadel dosahuje v této době v průměru zhruba 60 procent. V době před pandemií dosáhl tento údaj hodnoty 80 procent. Letecká doprava bude ale také muset čelit obrovskému zdražování pohonných hmot. „Pro aerolinky to bude strašně bolestivé. Je potřeba stále stimulovat poptávku. Ceny letenek oproti létu sice vzrostly o 20 až 30 procent, to ale stále nepokrývá zvyšování cen ropy,“ upozorňuje Dlouhý v Byznysu na Rádiu Z. Pořadem provází moderátorka Romana Navarová.

Podle Dlouhého si jen velmi málo aerolinek zafixovalo cenu paliva, proto očekává, že nadcházející zima bude pro řadu leteckých společností kritická a některá dokonce zkrachují. Citelně se letecké dopravy dotkne také Green deal. „Já osobně to vnímám pozitivně. Green deal je potřeba a myslím, že přichází pozdě. Pro letecký průmysl to bude ale velmi těžké. Věřím, že technologie tohle vyřeší,“ dodává Dlouhý. Zatímco pandemie podle něj letecký průmysl do budoucna nijak zásadně neovlivní, omezování emisí k transformaci povede.

Hostem moderátorky Romany Navarové byl ředitel prodejce letenek Kiwi.com Oliver Dlouhý. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat