Byznys Romany Navarové

Helena Horská: Rok 2022 nebyl lehký, ale nejčernější scénáře se nenaplnily

20. prosince 2022 13:59

RádioZET.cz

„Prošli jsme obrovskou dokonalou bouří, šlehalo to kolem nás zleva, zprava. První obavy byly obrovské, po vpádu Ruska na Ukrajinu se vynořily negativní zprávy o tom, jak vypadá válečná ekonomika a co to bude znamenat pro Českou republiku. Ty nejhorší scénáře se vlastně nenaplnily, ale v žádném případě neříkám, že byl rok 2022 rokem lehkým,“ říká ekonomka a členka Národní ekonomické rady vlády Helena Horská, která byla hostem byznysového magazínu Rádia ZET.

Podle svých slov vidí v následujícím roce 2023 naději. „Naději v tom, že se budeme schopni postavit zase na vlastní nohy, trochu se otřepat. Hlavně v druhé polovině roku věřím, že i ten nárůst životních nákladů bude pozvolnější a že možná konečně ucítíme nějakou úlevu. A že nebudeme čelit dalšímu prudkému nárůstu cen energií,“ dodává Horská.

Jaké opatření vlády Petra Fialy bylo podle ní nejzásadnější? „Myslím, že důležité bylo, že vláda udržela chladnou hlavu. Nevytvářela paniku mezi domácnostmi. Naopak dala jasně najevo, na jaké straně je. Už jen to, že premiér vystoupil na podporu Ukrajiny a veškerá vláda se za Ukrajinu jednoznačně postavila.“ Podle Horské to národ spojilo proti agresorovi. „Důležité také bylo to, když nám na konci léta začaly opravdu nekontrolovatelně růst ceny energií, tak vláda přicházela s opatřeními,“ zakončuje Helena Horská.

Celý rozhovor moderátorky Romany Navarové s ekonomkou Helenou Horskou si poslechněte zde:

Odebírat