Byznys Romany Navarové

Helena Horská: Vysoké ceny potravin nemůžeme svádět na ty dovozové, měli bychom si udělat pořádek doma

28. února 2023 16:08, Yvetta Hynčicová

RádioZET.cz

„Moc mě mrzí, že Úřad na ochranu hospodářské soutěže celý loňský rok na reakce a často i výzvy ekonomů reagoval tak, že když není podnět, tak nic nevyšetřuje. Myslím, že podnět k tomu byl a že k vyšetřování dojít mělo. Měl vyvrátit obavy spotřebitelů a nečekat na první udání,” je přesvědčená ekonomka a členka Národní ekonomické rady vlády Helena Horská, která byla hostem byznysového magazínu na Rádiu ZET. 

„Jako všechny občany i mě zajímalo, kde je prapůvod výrazně dražších cen potravin v České republice,” říká Horská, která na svém Twitteru zveřejnila graf inflace po výrobní vertikále. „Podívala jsem se na to, jak se vyvíjely ceny zemědělců, potravinářů a jak vypadají konečné ceny na pultech obchodů. Nejde o úroveň jako takovou, ale o dynamiku. Výsledkem měření je to, že nejrychleji, ale celkem skokově, zdražovali právě zemědělci, a to v průběhu covidové pandemie,” popisuje ekonomka.  

„Ano, na počátku válečného konfliktu jsme sice měli krizi především v oblasti obilovin, ale já se dívám na celková čísla. Není to jen index za obiloviny, ale celkový index za zemědělce. A tady ten stín padá na ně. Že v průběhu pandemie zdražovali výrazně rychleji než zbytek výrobní vertikály a je otázkou, proč tomu tak bylo, zda za tím skutečně stály objektivní důvody, nebo to byla snaha využít situace a zvýšit marže,” uvažuje Horská. „Teď by měla přijít práce agrárních analytiků, kteří by se měli podívat na konkrétní čísla a říct, jak se v jednotlivých sektorech zvyšovaly marže. Myslím, že Úřad na ochranu hospodářské soutěže by měl začít činit a na chování všech zainteresovaných stran se pořádně podívat,” uzavírá ekonomka Helena Horská. 

Poslechněte si celý Byznys Romany Navarové: 

Odebírat