Interview Martina Kováře

Historik Eduard Stehlík: Heydrich byl manažerem smrti. Atentát byl především pomstou za popravu kamarádů

27. května 2021 18:59, Martin Kovář

Rádio Z

Před 79 lety byl při atentátu zabit zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. Podle historika a ředitele Památníku Lidice Eduarda Stehlíka byl tento atentát především pomstou za popravu třinácti důstojníků československé armády. Politika v tom tehdy roli nehrála. Řekl to v Interview Martina Kováře na Rádiu Z.

„Heydrich byl všeho schopný do slova a do písmene. Jestliže se dá o někom říct, že to byl pán nad životem a smrtí, tak to byl Reinhard Heydrich. Stál u zrodu holokaustu. Byl manažerem smrti, který přišel s plánem, jak vraždění zprůmyslovět a zefektivnit,“ říká Stehlík. Nacistům se do Heydrichova pohřbu nepodařilo vypátrat žádnou stopu o tom, kdo za jeho smrtí stál. Jako odveta za atentát byla 10. června 1942 vyhlazena obec Lidice. „Nebylo to z toho důvodu, že by nacisté byli přesvědčeni o tom, že jsou Lidice viníkem, ale protože nikoho jiného neměli. Lidice se jednou ocitli v jejich hledáčku, tak se na nich rozhodli ukázat, čeho jsou schopni,“ vysvětluje historik

Tragická událost se v Lidicích připomene i letos. Pietní vzpomínka bude ale kvůli koronaviru trochu odlišná. „Vyvinula se z toho vzpomínka bez projevů. A dokud v Lidicích budu, tak to tak bude, protože kdo do Lidic jede, tak ví proč a nemusí to sdělovat ostatním. Často docházelo k tomu, že některé projevy tam nepatřily,“ dodává Stehlík. Upozorňuje na to, že památka padlých se má uctít především tichem. 

Pozvání do Interview Martina Kováře přijal historik a ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík. Rozhovor si můžete poslechnout zde: 

Odebírat