Ranní host

Historik Jaroslav Šebek: Komunisté chtěli z pátera Toufara udělat hlavní postavu jednoho z monstrprocesů podobně, jakou byla Milada Horáková

12. července 2021 13:50, Ondřej Kopa

Rádio Z

Páter Josef Toufar, který je znám v souvislosti s tzv. číhošťským zázrakem, se narodil 14. 7. 1902.Ve středu si proto připomene 119 let od jeho narození. „Číhošťský zázrak odstartoval další velkou vlnu pronásledování církve ze strany komunistické moci. Toufar měl být hlavní postavou jednoho z monstrprocesů podobně jako Milada Horáková,“ říká historik Jaroslav Šebek.

Otec Josefa Toufara měl rolnické hospodářství a hostinec, kde musel Josef už od dětství tvrdě pracovat. Nezbyl mu proto čas na studium. Na gymnázium nastoupil až ve 26 letech po smrti svého otce. „Od dětství si Toufar hrál na ministranta a na a faráře. Ale současně se mu líbila děvčata. Nebyl to tedy člověk, který myslí jen na to, že bude knězem,“ popisuje Šebek. Nakonec se Toufar knězem opravdu stal a věnoval se především výuce náboženství. Podle Šebka zastával Toufar moderní pastorační metody. „Chodil mezi lidi a dokázal oslovovat i ty, kteří do kostela nechodili,“ dodává historik, který byl ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ho přivítal moderátor Martin Karlík.

Po roce 1945 působil Toufar ve farnosti Zahrádka, kde začal později vadit nastupující komunistické moci. Nakonec byl přesunut do obce Číhošť, kde se komunisté domnívali, že bude méně aktivní. Během Toufarova kázání 11. prosince 1949 se dodnes nevysvětleným způsobem rozpohyboval půlmetrový dřevěný křížek na oltáři. Potvrdilo to 19 svědků a rychle se rozšiřovala zpráva o tzv. číhošťském zázraku. Komunisté chtěli této události zneužít ke zdiskreditování katolické církve. Toufar byl 28. ledna 1950 unesen do Valdic a členové speciální instruktážní skupiny StB se snažili jej krutým mučením donutit ke lživému doznání, že pohyb křížku nějakým způsobem sám inscenoval. 25. února 1950 Toufar na následky mučení zemřel. 

Poslechněte si celý rozhovor moderátora Martina Karlíka s historikem Jaroslavem Šebkem. 

Odebírat