Královská rodina

Historik Kovář o britské abdikační krizi z roku 1936: Bylo nepřijatelné, aby si britský král vzal dvakrát rozvedenou Američanku

9. září 2021 15:27, David Rathous

Rádio Z

Tématem dalšího dílu pořadu Královská rodina byla abdikační krize z roku 1936, která otřásla britskou královskou rodinou i celou monarchií. Počátkem roku nastoupil po Jiřím V. na britský trůn Eduard VIII. 
„To bylo naprosto logické. Byl to nejstarší syn krále, dlouhodobě připravený na nástupnictví. Problém spočíval v tom, že udržoval milenecký vztah bohatou americkou celebritou Wallis Simpsonovou,“ vysvětluje historik Martin Kovář, který pořadem provází spolu s moderátorem Ondřejem Kopou. V listopadu 1936 oznámil král Eduard tehdejšímu premiérovi Stenley Baldwinovi, že se chce se Simpsonovou oženit. Ten s tím ale s ohledem na názor Anglikánské církve nesouhlasil. „Parlament, církev, opozice, vláda – všichni byli jednoznačně proti,“ říká Kovář.

10. prosince 1936 proto Eduard podepsal abdikační listinu. Ta vstoupila v platnost o den později a na trůn nastoupil Eduardův mladší bratr Jiří VI. Eduard nebyl na trůnu ani celý rok a aféra tak skončila. Velká Británie byla ve 30. letech 20. století velmi konzervativní. „Představa, že si král, ke kterému vzhlíží s úctou a s mimořádným respektem, bere dvakrát rozvedenou Američanku, byla pro národ jako celek absolutně nepřijatelná,“ dodává Kovář. Britský monarcha je hlavou Anglikánské církve, které sehrála v této záležitosti jakožto jeden z pilířů britské společnosti velmi důležitou roli. I elity církve proto vyslovily zcela zřejmý nesouhlas se sňatkem.

Poslechněte si další díl pořadu Královská rodina. Pořadem provází moderátor Ondřej Kopa a historik Martin Kovář.