Královská rodina

Historik Martin Kovář: Britská monarchie byla od nepaměti výjimečná

26. srpna 2021 15:10, David Rathous

Rádio Z

Nový pořad Královská rodina se se bude zabývat britskou královskou rodinou a děním ve Velké Británii. Kde se vzala fascinace britskou monarchií? „Ta trvá po celé moderní dějiny. Monarchie byla od nepaměti výjimečná. Jedna z nejtradičnějších, nejslavnějších, nejbohatších. Do první světové války byla Británie první světovou velmocí,“ říká historik Martin Kovář. Spolu s ním pořadem provází moderátor Ondřej Kopa.
Ikonou Velké Británie je královna Alžběta II, která vládne od roku 1952. Je jí 95 let. Drtivá většina obyvatel proto nepamatuje jiného panovníka. „Nepřeháním, když řeknu, že se s ní plně identifikovali,“ zmiňuje historik. Podle něj má Alžběta II. obdivuhodnou schopnost empatie. Není strnulou maskou a formální královnou, což jí bylo vytýkáno v 80. letech. „To z ní udělalo pro Brity strašně přitažlivou, zajímavou figuru. Určitě mají na Alžbětu štěstí,“ dodává Kovář.

Dnes už sice nemá téměř žádnou politickou moc, přesto disponuje jistým politickým vlivem. „Britové se těší a čekají na její projev k 11. listopadu, Dni veteránů, i na vánoční poselství. Královna je svorníkem britské společnosti,“ vysvětluje Kovář. Neobyčejná popularita britské královské rodiny se zrodila během druhé světové války. Důvodem je především to, že rodina v té době neopustila Londýn. Ten byl od léta 1940 do jara 1945 bombardován německým válečným letectvem. „Královská rodina přesto zůstala v Buckinghamském paláci. Tehdejší král a královna řekli, že je to to nejmenší, co můžeme udělat, abychom dali najevo sounáležitost s ostatními,“ dodává historik.

Poslechněte si záznam pořadu Královská rodina. Pořadem provází Ondřej Kopa a Martin Kovář.