Královská rodina

Historik Martin Kovář: Celá Británie po smrti princezny Diany strnula. V srdcích Britů zůstává dodnes

21. října 2021 14:59, David Rathous

Rádio Z

Smrt princezny Diany byla jednou z největších tragédií v novodobých dějinách Velké Británie. Osudnou se Dianě stala autonehoda v Paříži, kolem které se později objevila řada spekulací. O životním příběhu Diany, proměně jejího vztahu s novináři i pochybnostem okolo její smrti je devátý díl pořadu Královská rodina
Diana se narodila v roce 1961. Její životní příběh byl nejprve zprvu nenápadný, později se ale vdala za následníka britského trůnu prince Charlesa, se kterým měla dvě děti. Diana se s Charlesem seznámila v roce 1980 a nějakou dobu se stýkali tajně. „Když na to později novináři přišli, byla to mezi nimi a Dianou láska na první pohled. Říkali jí Shy Di – stydlivá Diana. Okouzlila je svým půvabem a nepředstíranou nevinností,“ vysvětluje Historik Martin Kovář. Spolu s ním pořadem provází moderátor Ondřej Kopa.

Svatba Diany a Charlese o rok později byla velkou senzací, mluvilo se o ni jako o svatbě století. Už v roce 1982 se manželům narodil syn William, o dva roky později syn Harry. S jeho narozením se ale začínal vztah mezi Dianou a novináři kazit. V médiích se totiž objevila informace o tom, že skutečným otcem Harryho není princ Charles, ale James Hewitt. Ochlazení vztahu mezi Dianou a Charlesem bylo od té doby stále zřejmější a od roku 1986 už žili odděleně. jejich rozchod byl oficiálně oznámen v roce 1992. Problémy v manželství Diany a Charlese byli žněmi pro novináře. „Bylo to něco úplně nevídaného. Všechny předchozí skandály, které se nějak týkaly Alžbětiných dětí, nebylo možné co do síly a intenzity té mediální bouře ani v náznaku srovnat s tím, co se dělo teď,“ popisuje historik.

Proměna vztahu Diany s novináři vyvrcholila v noci ze 30. na 31. srpna 1997, kdy se svým tehdejším partnerem Dodim Al-Fayedem odjížděla z pařížského hotelu Ritz. Po cestě je pronásledovali paparazzi. Při snaze jim uniknout naboural řidič vozu Diany v tunelu do jednoho z pilířů. Diana zemřela po převozu do nemocnice, její partner i řidič vozu byli mrtví na místě. „Nepřeháním, když řeknu, že celá Británie poté strnula,“ dodává Kovář. Kolem této nešťastné události se později objevila řada nejrůznějších spekulací.

Poslechněte si další díl pořadu Královská rodina. Pořadem provází Ondřej Kopa a Martin Kovář.