Dopolední host

Vlastislav Janík: Atentát na Heydricha zachránil spoustu životů, přispěl také k vítězství spojenců

27. května 2021 13:53, Ondřej Kopa

Rádio Z

Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byl jedním z největších činů protinacistického odboje za 2. světové války. Od této události uplynulo už 79 let. Dopoledním hostem Rádia Z byl Vlastislav Janík, ředitel oblastního muzea Prahy-východ, které spravuje i Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech.

Operace Antropoid byla vypracována pouze několik dní po nástupu Heydricha do Prahy, přípravy na atentát začaly v říjnu 1941. Atentát byl uskutečněn 27. května 1942. Provedli ho parašutisté Gabčík s Kubišem, kteří byli vyslaní z Londýna. „Čin by ale jen těžko vykonali bez domácí odboje. Bez jejich podpory by neměli potraviny ani ošacení, neměli by kde spát,“ vysvětluje Janík. Heydrich také chystal konečné řešení židovské otázky. I proto atentát podle Janíka zachránil spoustu životů. „Německá moc poté u nás demonstrovala svoji sílu. Její vojáci chyběli na frontách. Atentát tak přispěl i k vítězství koalice protiněmeckých států,“ dodává historik.

Moderátor Ondřej Kopa se svého hosta ptal také na to, proč nakonec volba padla na Heydricha. V hledáčku odboje byl původně i státní tajemník Úřadu říšského protektora Karl Hermann Frank, nenáviděný sudetský Němec, který přispěl k Mnichovské dohodě. „Protože Heydrich hned po svém nástupu zahájil v protektorátu velký teror. Začal popravovat nejvyšší představitele československé branné moci. Popravil i armádního generála Josefa Bílého. To byl základní impuls pro československé zpravodajce,“ říká Janík. 

Poslechněte si rozhovor moderátora Ondřeje Kopy s ředitelem oblastního muzea Praha-východ Vlastislavem Janíkem.

Odebírat