Interview Martina Kováře

Hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal: Pandemická situace je nyní dobrá. Jak to bude na podzim vám ale nikdo nezaručí

9. června 2021 18:45, Martin Kovář

Rádio Z

Podle lékaře a hlavního epidemiologa institutu IKEM Petra Smejkala je situace ohledně koronaviru dobrá. Řekl to v Interview Martina Kováře. „Neříkám to, protože bych byl optimistou pro optimismus. Vypadá to opravdu dobře,“ říká lékař.

Smejkal je vedoucím Mezioborové skupiny pro epidemické situace, která byla zřízená v souvislostí s epidemií koronaviru. Česko má podle něj nadějné vyhlídky na dobré léto. „Otázka spíš je, aby byl dobrý i podzim a zima. To vám v tuhle chvíli nikdo na beton neřekne,“ říká Smejkal. Podle něj není nutné, aby bylo povinné testování po návratu ze zemí Evropské unie těch lidí, kteří už mají obě dávky očkování. Nutnost by to být neměla, přesto by lidem doporučil, aby se testovat nechali, a to i po návratu z tuzemské dovolené. Rozhodně by se měli nechat testovat ti, kteří mají pouze jednu dávku očkování, myslí si Smejkal.

„Virová nálož v populaci zřejmě skutečně klesla. V tuhle chvíli můžeme uvažovat o tom, že se s plošným testováním skončí. V tu chvíli ale bude odhad toho, kde jsme, menší. Budeme doufat, že se udržíme na této hladině virové nálože,“ dodává Smejkal. O to důležitější podle něj bude testovat ty, kteří se vrátí z dovolené. Smejkal nedoporučuje cestovat do jihovýchodní Asie ani do Jižní Ameriky. V září by Smejkal doporučoval přistoupit ke screeningovému testování žáků, kteří se budou po prázdninách vracet do škol. V rozhovoru také prozradil, proč nepřijal nabídku stát se ministrem zdravotnictví. 

Hostem Interview Martina Kováře byl epidemiolog Petr Smejkal. Rozhovor si můžete poslechnout zde:

Odebírat