Ranní host

Horolezec Marek Holeček: Na vrcholu je totální nic, jen zoufalství. Každá krajina ale nabízí svoji krásu

18. listopadu 2021 12:58, David Rathous

Rádio Z

„Na vrcholu je totální nic, jen zoufalství. Každá krajina ale nabízí svoji krásu,“ říká horolezec Marek Holeček, který procestoval svět od Antarktidy, přes Severní i Jižní Ameriku až po Himaláje. „Boj o život nám začíná samotným početím a končí vypnutím světel. A nevíme, kolik těch dnů bude,“ dodává.
„Horolezectví není žádná rychlokvaška, kterou je možné načíst z knížky někde v rychlíku. Je to dlouhodobá a složitá činnost,“ popisuje Holeček. Když se ho ale někdo zeptá, jak dlouho se má připravovat na výstup na Mount Everest, radí Holeček vyrazit hned. V současné době objíždí republiku se svou přednáškou Nebeská past o svém letošním výstupu západní zdi 7100 m.n.m vysoké hory Baruntse v Nepálu. V této přednášce Holeček představuje dobrodružství, ale i drama, které ho potkalo při sestupu, když na čtyři dny zůstal kvůli sněhové bouři uvězněn ve stanu.

„Snažím se na svých přednáškách ne strašit, ale ukázat smysl, proč to dělám. Spoustu lidí nechápe, proč se vystavuju nepřízni počasí a divokosti přírody. Věřte ale tomu, že je krásná,“ říká horolezec, který byl ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ho přivítala moderátorka Petra Květové Pšeničná. Holeček se posluchačům snaží přiblížit i to, že při svých výstupech opakovaně prožívá hlad i chlad, přednášky doplňuje o promítání fotek a filmových záběrů. V rozhovoru také popsal to, co obnáší, když při svých prvovýstupech stanovuje nové trasy.

Poslechněte si rozhovor moderátorky Petry Květové Pšeničné s horolezcem Markem Holečkem.

Odebírat