Interview rádia Z

Hudba a zpěv má zásadní vliv na zdraví člověka, říká zpěvačka a muzikoterapeutka Ivana Rea

2. října 2021 11:36, Hana Vítková

Rádio Z

Zpěvačka a skladatelka Ivana Rea má netradiční přístup k hudbě. Zabývá se tím, jaký má hlas a hudba vliv na zdraví člověka. „Už od prenatálního období nás ovlivňují zvuky, které slyšíme v těle matky. Když nám zpívá a slyšíme hudbu, tak to ovlivňuje vývoj miminka. Má to velký přínos pro nervový systém, pro srdce a cévní systém,“ vysvětluje Rea.
Vlivem hudby na zdraví člověka se vědci zabývají už dlouho. Muzikoterapie má své uplatnění v rámci psychiatrie už řadu let. Hudba podle Ivany Rea zlepšuje také schopnost komunikace. Pomoci může proto například při koktavosti. „Muzikoterapie je zjednodušeně léčba hudbou. Každý zvuk má svoji frekvenci. Tu má i naše tělo a jednotlivé orgány. Tím můžeme ovlivňovat jednotlivé části těla nebo právě nervový systém,“ říká Rea. Muzikoterapie je podle ní velmi individuální záležitostí a je proto důležité, aby si každý zvolil takovou hudbu, jaká je mu příjemná.

„Jsem zvyklá pracovat s hlasem. Už od malička jsem se učila zpívat. Až později jsem se dostala k muzikoterapii a práci s hlasem,“ vzpomíná Rea, která byla hostem v Interview Hany Vítkové. Práci lektorky a terapeutky se Rea věnuje od roku 2008. Své zkušenosti získávala vzděláváním v oblasti pedagogiky a muzikoterapie na Západočeské univerzitě. Absolvovala intenzivní kurz Cesta, kurz kvantové terapie a mnoho dalších certifikovaných muziko-terapeutických a tanečně-terapeutických kurzů.

Hostem v Interview Hany Vítkové byla zpěvačka a muzikoterapeutka Ivana Rea. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat