Ranní host

Iniciativa Zakroužkuj ženu: Prvotní myšlenka vzešla od muže, práce byla čistě dobrovolnická

22. února 2022 13:18, Kristýna Kovářová

RádioZET.cz

„Na začátku vznikla malá skupinka lidí, které to přišlo jako super nápad. Začali jsme se rozšiřovat a různě jsme se přihlašovali k tomu, kdo co umí. V populaci máme 52 procent žen a chtěli jsme, aby se to promítlo i do sněmovny. Původní myšlenka přišla od muže, od Oldřicha Floriana,“ popisuje Anna Hrábková a Markéta Brabcová z iniciativy Zakroužkuj ženu ve vysílání Rádia Z.
Iniciativa si původně stanovila výsledek alespoň 30 procent. „To je ta hranice, kdy se začíná lámat menšina oproti většině, byl to takový náš prvotní odhad, zbožné přání. Ale myslíme, že i takhle jsme všichni spokojeni,“ dodávají k faktu, že ve sněmovně je momentálně 25 % žen. Čtvrtinu dolní komory parlamentu tvoří ženy poprvé od vzniku České republiky.

Proč by ale podle nich mělo být v politice více žen? „Kvůli specifické životní zkušenosti. Například v Česku 98 % pečujících lidí jsou ženy, naše životy jsou jiné a je opravdu prokázáno, že nejlépe fungují smíšené týmy. Proto si myslíme, že tam nemůže nebýt zastoupena polovina populace. Navíc mohou zvedat čistě ženská témata jako například sexuální násilí,“ popisují ženy z iniciativy.

Rozhovor moderátorky Petry Květové Pšeničné s Annou Hrábkovou a Markétou Brabcovou z iniciativy Zakroužkuj ženu si poslechněte zde:


Odebírat