Interview Martina Kováře

Insolvenční správkyně Jarmila Veselá: Exekuce nejsou tak velkým problémem, jak se uvádí

26. srpna 2021 17:55, Martin Kovář

Rádio Z

Exekuce patří v Česku mezi často skloňovaná témata. Advokátka a insolvenční správkyně Jarmila Veselá ale upozorňuje na to, že obraz, který známe z médií, je od reality odlišný. „Podle našich dat to vypadá tak, že exekuce jsou sice problémem, ale nejsou tak velkým problémem, jak se uvádí,“ řekla Veselá v Interview Martina Kováře.
V roce 2009 Veselá založila Insolcentrum, jehož cílem je analyzovat insolvenční řízení a zefektivnit celý proces. Podle advokátky není pravda ani to, že pokud jde o insolvenční řízení, je na tom Česko ve srovnání s okolními zeměmi špatně. „Podle našeho názoru je situace v České republice lepší než v okolních zemích. Naši lidé v exekucích jsou schopnější, než se uvádí,“ řekla Veselá a dodala, že by si tito lidé zasloužili jiné zacházení. Není správné o nich mluvit jako obětech a brát jim „jakousi svéprávnost“. Veselá proto vyzývá k tomu, aby se s lidmi v exekucích jednalo čestně. „Měli bychom vědět, jaké mají problémy. A potom teprve můžeme hledat řešení, které jim z dluhů může pomoci.“ Neměla by jim ale být brána schopnost převzít osud do svých rukou.

Veselá se neobává toho, že důsledkem pandemie koronaviru bude dramatický nárůst exekucí. „Podle našeho názoru mají Češi velké schopnosti se z problému dostat a je potřeba jim v tom dát šanci,“ dodala Veselá. Podle jejího názoru nesouvisí exekuce s nezaměstnaností. Problém exekucí v Česku vznikl změnou ekonomického systému. „Do exekucí se tak dostali i lidé, kteří by se tam ve standardním chodu ekonomiky nedostali,“ vysvětlila advokátka. Čechům chyběla zkušenost s půjčováním peněz a proto „do toho vlítli“.

Pozvání do Interview Martina Kováře přijala insolvenční správkyně Jarmila Veselá. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat