Byznys Romany Navarové

Island se každým dnem trhá na dvě poloviny. Ničivým silám padne za oběť i památné místo tamní politiky, varuje Miroslav Honsů

2. listopadu 2021 13:14, Romana Navarová

Rádio Z

Vulkanickou aktivitu Islandu způsobují především dva faktory. Pod ostrovem leží tzv. magmatická skvrna a zároveň středoatlantický zlom, který umožňuje magmatu vystupovat na povrch. Středoatlantický zlom je rozhraním euroasijské a americké zemské desky a trhlina, která se na Islandu rozšiřuje, postupuje průměrnou rychlostí 2 až 2,5 cm ročně.
„Rychlost není na první pohled příliš velká, ale v geologickém měřítku jde o poměrně rychlý pohyb, který za milion let rozšíří trhlinu o 25 km,“ vysvětluje redaktor Primy Zoom Miroslav Honsů. Trhlina, která jde středem ostrova, jednoho dne způsobí, že se Island rozdělí na dva celky oddělené mořem. Část dál poputuje na americké desce, druhá polovina zůstane tektonicky v Evropě. Trhlina je dobře patrná v národním parku Thungvellir, kde roku 930 vznikl jeden z nejstarších parlamentů na světě. Náčelníci vesnic se tehdy poprvé sešli na pláni ke společnému sněmu, který vykonával zákonodárnou a soudní moc na ostrově. Tato setkání se pak konala až do roku 1798. Při půlení ostrova ale toto památné místo bude zalito mořem.

„Vnitrozemí Islandu je obecně nehostinné a není náhoda, že američtí astronauti tady trénovali přistání a pohyb na Měsíci. V průměrném týdnu detekuje islandská národní monitorovací seismická síť kolem 500 zemětřesení,“ dodává Honsů. Dalšími tématy pořadu Byznys na Rádiu Z, kterým provází moderátorka Romana Navarová, bylo také třeba to, jak zvrátit šedivění vlasů nebo kam zmizela voda z Marsu.

Hostem moderátorky Romany Navarové byl redaktor Primy Zoom Miroslav Honsů. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat