Ranní host

Jan Homola chystá výstavu pro Galerii Toyen, přesto říká: Malování je jen hobby, jsem malíř v uvozovkách

12. listopadu 2021 12:02, David Rathous

Rádio Z

„Dělám jedno přes druhé. Cítím, že mám v tom všem ve svém životě hrozný guláš,“ přiznává muzikant a výtvarník Jan Homola z kapely Wohnout. Od jeho první výstavy obrazů v pražské výstavní síni Mánes uplynuly tři roky. „Než jsem se stal muzikantem, tak jsem chtěl malovat. Pak do toho přišla kapela a já jsem tuhle životní vizi pustil,“ vysvětluje Homola. 
V roce 2017 potkal kurátorku Renatu Mužíkovou, která Homolovi nabídla příležitost uspořádat vlastní výstavu. „Přišlo to tak narychlo, že jsem nevěděl, jaký mám styl, jak mám malovat a jak to mám pojmout. Narychlo jsem udělal dvanáct obrazů. Sám jsem koukal, co jsem vyplodil. Od toho se dnes už odvíjí můj styl,“ dodává Homola, který byl ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ho přivítal moderátor Nikola Bojčev. Přesto je malování pro Homolu podle jeho slov stále spíše jen hobby a sám sebe označuje za malíře v uvozovkách.

Homola s Mužíkovou od jejich prvního setkání před pěti lety spolupracuje stále. V současné době probíhá výstava Homolových děl v jedné z brněnských kaváren, další připravuje na různých místech v Česku. Pro galerii Toyen chystá sérii unikátních deníkových obrazů. „Na to se těším hodně. Ze svých deníků jsem vyjmul nejhezčí kreslené poznámky a ty jsem převedl do velkých formátů,“ vysvětluje Homola. Využil k tomu počítačovou technologii, kterou sám vynalezl. Zužitkoval tak svého mnohaleté zkušenosti s prací grafika.

Poslechněte si rozhovor moderátora Nikoly Bojčeva s muzikantem a výtvarníkem Janem Homolou.

Odebírat