Dopolední host

Jan Rajnoch: Rodiče už dnes kecají do fotbalu moc. I to řeší nový manuál FAČR

19. listopadu 2021 13:05, Ondřej Kopa

Rádio Z

Jan Rajnoch je bývalý špičkový fotbalista, který hrál v několika prvoligových klubech a také v Turecku. V současnosti trénuje dorost a komentuje fotbal na O2TV Sport. Ve vysílání Rádia Z představil nový manuál FAČR pro výchovu mladých fotbalistů. „Během posledních let se všechno změnilo včetně nastavení trenérů, rodičů ale také dětí. Nový manuál by tak měl pomoci všem,“ říká Rajnoch. 
Základ receptu na výchovu dobrého fotbalisty je podle Rajnocha v na stavení správné komunikace mezi hráči, rodiči a trenéry. Největší chybou rodičů je, že zbytečně taxikaří. „Já si nepamatuji, že by mě rodiče vozili na trénink. Ty podmínky jsou dnes pro děti hodně jednodušší a v tu chvíli u nich není taková samostatnost, jako dříve,“ říká Jan Rajnoch. Rodiče by také neměly zasahovat do tréninků a křičet na děti pokyny během zápasů. „Některé kluby dokonce zakazují rodičům chodit na tréninky. Někde jsou zavedena pravidla, že rodiče dostávají žluté karty, když křičí na hřiště. Znám příklad z Anglie, kde rodiče děti ráno přivezou, večer odvezou a mají snad vybrané jen tři zápasy, na které se můžou podívat,“ dodává Rajnoch s tím, že i chování rodičů řeší nový manuál.


Jan Rajnoch v současnosti trénuje juniorku Motorletu Jinonice, kterému na konci profesionální kariéry pomohl vykopat třetí ligu. Byl součástí fotbalové F-evoluce a na jaře byl zvolen předsedou okresního fotbalového svazu na Praze západ. Připravuje se na profesionální trenérskou licenci UEFA: „Pokud by se mi podařilo trénovat některý profesionální tým, tak má ambice bude splněna.“

Dopoledním hostem moderátora Ondřeje Kopy byl bývalý prvoligový fotbalista Jan Rajnoch, který v současnosti komentuje zápasy na O2TV Sport a také předsedá fotbalovému svazu na Praze západ. Poslechněte si záznam rozhovoru.


Odebírat