Ranní host

Jana Šplíchalová: Nacisté chtěli získat židovský majetek a jejich životní prostor. I to byla motivace k holocaustu

24. listopadu 2021 11:56, David Rathous

Rádio Z

Už je to víc než 80 let od doby, kdy byla zahájena první deportace Židů z Československa do koncentračních táborů. Když se v roce 1941 stal zastupujícím říšským protektorem Reinhard Heydrich došlo k velké eskalaci násilí. Kurátorka archívu Dějin holocaustu z Židovského muzea v Praze Jana Šplíchalová mimo jiné popsala Rádiu Z, čemu všemu museli tehdy Židé čelit. 

“Od roku 1939 byli Židé vystaveni systematickému pronásledování, museli odevzdávat majetek, nemohli vykonávat svá povolání, děti nemohli navštěvovat školy, existovala celá řada ponižujících opatření. Jejich příděly jídla byly menší než u ostatních. Byli vystaveni obrovskému tlaku a bylo to pro ně psychicky náročné,” řekla. “Stále si mysleli, že se jim to stát nemůže, nechtěli na to pomyslet,” dodala.

Za jakých okolností vznikaly ghetta, v kterých museli Židé žít? Mohli se vůbec nějakým způsobem ubránit transportu? I o tom si povídala moderátorka Petra Květová Pšeničná s historičkou Janou Šplíchalovou. Celý rozhovor si můžete poslechnout zde: 

Odebírat