Dopolední host

Jazzový kytarista Rudy Linka: Čeští muzikanti jsou skvělí. A jestli o tom někdo pochybuje, tak je úplně mimo

9. června 2021 15:00, Ondřej Kopa

Rádio Z

Jazz nemůže být mainstreamem. Myslí si to jazzový kytarista Rudy Linka. Jazzové písničky jsou totiž příliš dlouhé na to, aby se hrály v rádiu. Důvodů je ale prý mnohem více. „Jazz by se neměl poslouchat za pochodu. Když jedu autem, tak neposlouchám mé oblíbené umělce. A Když vařím a začnu poslouchat jazz, tak něco připálím,“ říká Linka, který byl dopoledním hostem Rádia Z.

Linka v rozhovoru jazz přirovnal k sushi. „Sushi si nikdy nebudeme dávat tak, jako si dáváme knedlíky. Tím nechci říct, že je to něco špatného. Naopak, sushi je úplně úžasná věc. Nikdy to ale nebude mainstream. Stejně tak je to s jazzem,“ vysvětluje hudebník. Cestu k jazzu si podle něj najde jen část lidí. Ta část, která je více otevřená. V Česku je ale jazz okrajová záležitost. „Hrozně mě mrzí, že čeští jazzmani nemají naději se dostat do světa a vydělat peníze. Myslím ale, že v Česku hrajeme dobrý jazz,“ dodává Linka. Za posledních třicet let se podle něj český jazz výrazně posunul. Je to dáno tím, že kultura potřebuje otevřené hranice. Železná opona byla pro kulturu to nejhorší, co se mohlo stát, myslí si Linka, kterého ve studiu přivítal moderátor Nikola Bojčev.

Linka je organizátorem Bohemia JezzFestu, největšího jazzového festivalu v České republice, který se koná pravidelně v polovině července. Kvůli pandemii koronaviru nebylo letos ale dlouho jisté, jestli bude možná tuto akci uspořádat. Linka proto přiznal, že má obavy z toho, jestli v tak krátkém termínu zvládnou festival připravit. 

Poslechněte si rozhovor moderátora Nikoly Bojčeva s jazzovým kytaristou Rudy Linkou.

Odebírat