Dopolední host

Je vesmír skutečně nekonečný? Zdá se, že ano, říká fyzik Jiří Bičák

17. června 2021 13:39, Ondřej Kopa

Rádio Z

Fyzik Jiří Bičák nedávno v České televizi řekl, že by se člověk zbláznil, kdyby neviděl svět optimisticky. „Řekl jsem ale také, jak se mi věci kolem hodně nelíbí. Snad už se vymaníme z této zvláštní situace a začneme zase cestovat. Mám v sobě spíše takový optimistický pesimismus. Člověk se ale nesmí na svět dívat škarohlídsky. Nemá to smysl, je to málo tvořivé, “ říká Bičák, který byl dopoledním hostem Rádia Z.

K fyzice Bičáka přivedla kniha Alberta Einsteina Jak vidím svět. „Jak to byl geniální člověk a geniálně formuloval věci, tak nebyl ten nejgeniálnější matematik. To byli jiní lidé. Měl ale obrovský fyzikální cit,“ popisuje fyzik. Sám o sobě říká, že je více teoretickým fyzikem než astrofyzikem. V roce 2004 po něm byla pojmenovaná planetka. Je také zakladatelem Učené společnosti České republiky. Moderátor Ondřej Kopa se ptal mimo jiné na to, jestli je vesmír opravdu nekonečný. „Zdá se, že ano. Pozorování mikrovlnného pozadí a jeho fluktuace naznačují, že vesmír nekonečný je,“ vysvětluje Bičák.

A jak ovlivnil koronavirus jeho práci? „Během pandemie se muselo pracovat více než předtím, protože jsem musel připravovat přednášky, které se přenášely přes Zoom. Musel jsem to psát také v angličtině,“ říká Bičák. V rozhovoru také přiznal, že ho během pandemie šokovaly názory některých lidí, kterých si váží, například kardiochirurga Jana Pirka. 

Rozhovor moderátora Ondřeje Kopy s fyzikem Jiřím Bičákem si můžete poslechnout zde:

Odebírat