Ranní host

Jedna maminka z pěti se potýká s psychickými problémy, říká Lucie Kočová ze spolku Úsměv mámy

4. ledna 2022 13:56

RádioZET.cz

Spolek Úsměv mámy, který podporuje šťastné mateřství, spustil unikátní screeningový program, který se zaměřuje na duševní zdraví žen po porodu či během těhotenství. „Cílem toho všeho je zachytit maminky v riziku, aby netápaly, aby se měly kam obrátit a aby pomoc byla rychlá,“ říká Lucie Kočová, vedoucí pražského centra Úsměv mámy.
Jako nejčastější poporodní problémy žen popisuje úzkosti, kterými trpí až 30 % maminek. Naopak nejméně častá je poporodní psychóza, týká se jedné až dvou žen z tisíce. „Toto onemocnění ale nelze přehlédnout, okolí si všimne, že je něco špatně,“ dodává.

Projekt vznikl ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví, na screening mohou ženy narazit například v pražských porodnicích v Thomayerově nemocnici nebo Na Bulovce, v jednání jsou ale další ambulance. „Zpětné reakce maminek jsou pozitivní, maminka v dotazníku zodpovídá například dotazy, jak se cítila v posledním týdnu nebo zda hledí do budoucna s nadějí. Máme už záchyty maminek, které jsme napojili na odbornou péči,“ uzavírá.

Celý rozhovor moderátorky Petry Květové Pšeničné s Lucií Kočovou si poslechněte zde:


Odebírat