Ranní host

Jedna maminka z pěti se potýká s psychickými problémy, říká Lucie Kočová ze spolku Úsměv mámy

4. ledna 2022 13:56, Kristýna Kovářová

RádioZET.cz

Spolek Úsměv mámy, který podporuje šťastné mateřství, spustil unikátní screeningový program, který se zaměřuje na duševní zdraví žen po porodu či během těhotenství. „Cílem toho všeho je zachytit maminky v riziku, aby netápaly, aby se měly kam obrátit a aby pomoc byla rychlá,“ říká Lucie Kočová, vedoucí pražského centra Úsměv mámy.
Jako nejčastější poporodní problémy žen popisuje úzkosti, kterými trpí až 30 % maminek. Naopak nejméně častá je poporodní psychóza, týká se jedné až dvou žen z tisíce. „Toto onemocnění ale nelze přehlédnout, okolí si všimne, že je něco špatně,“ dodává.

Projekt vznikl ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví, na screening mohou ženy narazit například v pražských porodnicích v Thomayerově nemocnici nebo Na Bulovce, v jednání jsou ale další ambulance. „Zpětné reakce maminek jsou pozitivní, maminka v dotazníku zodpovídá například dotazy, jak se cítila v posledním týdnu nebo zda hledí do budoucna s nadějí. Máme už záchyty maminek, které jsme napojili na odbornou péči,“ uzavírá.

Celý rozhovor moderátorky Petry Květové Pšeničné s Lucií Kočovou si poslechněte zde:


Odebírat