Ranní host

Jsem perfekcionista a lego je dokonalé, vysvětluje svou vášeň největší sběratel lega na světě Miloš Křeček

20. září 2021 12:11, David Rathous

Rádio Z

„Lego mě učarovalo svojí dokonalostí,“ říká největší sběratel lega na světě Miloš Křeček. „Jsem perfekcionista a lego je dokonalé,“ dodává. V současné době má už přes deset tisíc továrních setů. Svou sbírku ale rozšiřuje každý den. 
Křeček je majitelem pěti muzeí lega. Všech deset tisíc setů postavil sám. Během té doby narazil na jedinou chybu. „Byl to plánek u nějakého basketbalu z roku asi 1999. Je to jediná malinká, drobná chybička, kterou jsem kdy našel,“ vzpomíná Křeček. Už teď chystá otevření další, šesté pobočky muzea lega. Postavenu už má polovinu setů, které by chtěl vystavit. Všechny tovární sety přitom stále staví podle plánku. Když zbyde čas, pouští se s kamarádem i do větších projektů. Naposledy spolu z lega stavěli největší stadion světa v Praze na Strahově. To jim zabralo přes 500 hodin práce. Plánek si vytvořili s pomocí počítačového programu. „Kostičky sháním tak, že si pořídím třeba sto továrních setů od jednoho druhu. Rozbalím je a použiju potřebné kostičky,“ vysvětluje Křeček, který byl ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ho přivítala moderátorka Petra Květová Pšeničná. Jednotlivé kostky lze pořídit také na nejrůznějších internetových serverech.

Svou sbírku Křeček doplňuje často výměnným obchodem, o drahý koníček se tak prý nejedná. Někteří fanoušci navíc posílají Křečkovi sety zdarma. Ten jim na oplátku nabídne volné vstupenky do některé ze svých muzeí. „Přiletí třeba z Austrálie, z Číny, odkudkoliv z Asie a přivezou mi sety, které se vůbec nedají koupit,“ dodává sběratel. Jeho vášeň pro lego začala v pěti letech, kdy od rodičů dostal první stavebnici. „Bylo to o Vánocích. Rodiče mi vyprávěli, že jsem ten večer ze všech dárků věnoval pozornost jenom tomu legu,“ vzpomíná Křeček.

Poslechněte si rozhovor moderátorky Petry Květové Pšeničné s největším sběratelem lega na světě Milošem Křečkem.

Odebírat