Myšlení první ligy

Kapitán Airbusu A 380 David Hecl: I piloti mají strach z turbulencí

17. září 2021 16:05, Jan Mühlfeit

Rádio Z

O tom, že bude pilotem, snil David Hecl už jako malý kluk. „S tátou jsem lepil malé modely letadel. Když si vzpomenu na své mládí, tak si přesně vybavím model, který tam visel pod stropem,“ vzpomíná. Nyní má za sebou už přes 15 tisíc nalétaných hodin. Stal se také kapitánem Airbusu A 380.  
Ve škole šla Heclovi matika a fyzika. Když se v 18 letech rozhodoval, co bude dělat, zvažoval proto také jadernou fyziku. „Bavila mě také medicína. Nesnáším ale pohled na krev a nikdy jsem se toho nezbavil, přes veškeré úsilí,“ vysvětluje Hecl. Rozhodl se proto přihlásit se na vysokou školu civilního letectví v Žilině. Když poprvé jako student přišel na letiště, věděl, že se rozhodl správně. „Přijeli jsme do toho hangáru, kde bylo asi 20 cvičných letadel. Pamatuju si ten okamžik, kdy mě to raflo a řekl jsem si: ano, tohle chci,“ vzpomíná Hecl, který přijal pozvání Jana Mühlfeita do pořadu Myšlení první ligy.

Po škole nastoupil k ČSA. Prvním letadlem, které pilotoval, byl dvoumotorový turbovrtulový dopravní letoun ATR 72. Později pracoval pro Emirates, kde lítal s dvoupatrovým čtyřmotorovým letounem Airbus A 380. „Byla to fantastická zkušenost,“ říká Hecl. Pochvaluje si především to, že mezi piloty i letuškami u Emirates byli lidé z celého světa. V kariéře už nalítal 15 tisíc hodin. Připouští ale, že i piloti mívají strach z turbulencí. I oni jsou totiž jen lidé. Jejich výhodou je ale to, že rozumí strojům a vědí, že jsou schopné se s turbulencemi vypořádat.

Hostem Jana Mühlfeita v pořadu Myšlení první ligy byl pilot David Hecl. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat