Interview rádia Z

Kariéru Romana Kreuzigera jde popsat pouze v superlativech, byl to dříč i talent, říká bývalý cyklista František Raboň

22. října 2021 15:15, Hana Vítková

Rádio Z

Svou kariéru v nedávné době ukončili dva čeští profesionální cyklisté, Petr Vakoč a Roman Kreuziger. Oba spojuje přátelství s bývalým cyklistou Františkem Raboněm, který si o jejich stopách v profesionálním cyklistickém pelotonu povídal s moderátorem Janem Hlochem ve Sportovním interview Rádia Z.
Kreuziger končí ve 35 letech. Na svém kontě má dosud nejlepší český výsledek na mistrovství světa – šesté místo z Innsbrucku – i na Tour de France, když na jubilejním stém ročníku dojel pátý. „Jeho kariéra jde popsat jen v superlativech,“ říká Raboň o Kreuzigerovi, který na Tour de France čtyřikrát skončil do desátého místa a na Giro d'Italia získal bílý trikot pro nejlepšího mladého jezdce. Kreuziger dokázal zvítězit také na dvou prestižních jednorázových závodech, Clásica de San Sebastián v roce 2009 Amstel Gold Race v roce 2013.

Petr Vakoč končí s cyklistikou o poznání dříve, už ve 29 letech. Stojí za tím především vážná nehoda. Na tréninku v Jihoafrické republice ho srazil kamion a Vakoč musel absolvovat tři těžké operace. Nejprve se musel učit znovu chodit, poté teprve jezdit na kole. Přesto se dokázal na nějaký čas vrátit do profesionálního pelotonu a letos dokonce absolvoval nejslavnější cyklistický závod světa Tour de France. „Vím, že to pro něj byl obrovský cíl. V silniční cyklistice to je absolutní vrchol a jel výborně,“ chválí Vakoče Raboň, který s ním jeho rozhodnutí skončit s cyklistikou konzultoval. „Ptal se mě na to, jaké to je po kariéře. Myslím, že je s tím rozhodnutím vnitřně spokojen a už vidí další plány do budoucna. O to je to jednodušší, když víte, čím se chcete zabývat,“ dodává Raboň.

Poslechněte si záznam Sportovního interview Rádia Z. Hostem moderátora Jana Hlocha byl bývalý profesionální cyklista František Raboň.

Odebírat