Ranní host

Klub českých turistů značí trasy také pro vozíčkáře. V Česku jich je zatím 18, říká zástupce generálního sekretáře Mojmír Nováček

16. července 2021 11:32, Ondřej Kopa

Rádio Z

Vedle tradičních turistických tras existují také trasy pro vozíčkáře. Ty Klub českých turistů začal značit v roce 2009. Od té doby vzniklo 18 těchto tras o celkové délce okolo 120 km. Nejen o těchto trasách byla řeč v ranním vysílání Rádia Z. Pozvání do studia přijal zástupce generálního sekretáře Klubu Českých turistů Mojmír Nováček. „Máme tři kategorie obtížnosti. Značené jsou stejně jako sjezdovky – nejsnadnější jsou modré, středně obtížné jsou červené a nejtěžší je černá. Tu máme jednu,“ říká Nováček.

Tato černá trasa pro vozíčkáře se nachází ve Vizovicích. Vede po asfaltových cestách, je ale velmi strmá. „Samotný vozíčkář s mechanickým vozíčkem by to nezvládl,“ upozorňuje Nováček. Proto doporučuje, aby měl vozíčkář asistenta nebo nejlépe motorový vozík. Moderátor Martin Karlík se ptal na to, jak tyto turistické trasy pro vozíčkáře vznikají. Klub českých turistů při jejich výběru vychází z tipů, které dostává. Proto Nováček v rozhovoru vyzval také posluchače Rádia Z, aby se na Klub českých turistů obrátili, pokud by měli nějaké doporučení.

Zatím se nepovedlo naplnit prvotní myšlenku, aby v každém kraji byla jedna trasa pro vozíčkáře. V některých krajích jsou ale naopak i tři. Ta první byla v Brně. Značky turistických tras pro vozíčkáře lze poznat snadno, je v nich umístěno logo vozíčkáře. Pěších tras je v České republice přes 43 tisíc km. „Když si vezeme obvod Zeměkoule, který má 40 tisíc km, tak to už jsme na našich trasách Zeměkouli obešli celou,“ dodává Nováček.

Poslechněte si rozhovor moderátora Martina Karlíka se zástupcem generálního sekretáře Klubu českých turistů Mojmírem Nováčkem. 

Odebírat