Královská rodina

Konec první světové války si v Británii připomínají jako Remembrance day. Byl to ikonický moment celého století, říká historik Kovář

11. listopadu 2021 15:59, David Rathous

Rádio Z

Od konce první světové války uplynulo právě dnes 103 let. Toto výročí si ve Velké Británii připomínají jako Remembrance Day nebo také Poppy day. 11. listopad si připomínají ale po celém světě. Velkou zásluhu na tom má právě Velká Británie. Tento svátek se totiž zrodil v roce 1919 na popud poradců krále Jiřího V. 
„Uzavření příměří mezi dohodovými mocnostmi a Německem bylo ikonickým a zlomovým momentem celého 20. století, konec do té doby nejstrašnější války. Na památku této události vznikl Remembrance Day, neboli vzpomínkový den,“ vysvětluje historik Martin Kovář. Po celé meziválečné období byl Remembrance Day jedním z hlavních britských svátků. „Oba panovníci a celá britská královská rodina mezi dvěma světovými válkami nesmírně dbali na tuto tradici. I proto Remembrance Day přežil i druhou světovou válku,“ říká Kovář. Spolu s ním pořadem Královská rodina provází moderátor Ondřej Kopa.

Na připomínku tohoto dne nosí lidé na klopách vlčí máky. Právě vlčí máky totiž pokrývaly během první světové války na západní frontě místa padlých. Proto bývá výročí konce první světové války označováno rovněž jako Poppy day. Spojené státy do první světové války vstoupily až v dubnu 1917, zásadním způsobem ale přispěly k jejímu konci. „První světovou válku rozhodla vlastně výkonnost americké ekonomiky,“ dodává Kovář. I pro Američany je proto 11. listopad významným svátkem, který nazývají Veterans day.

Poslechněte si další díl pořadu Královská rodina. Pořadem provází Ondřej Kopa a Martin Kovář.