Dopolední host

Konflikt centra a periferie je čím dál intenzivnější. Řešením by mohla být decentralizace úřadů, myslí si novinář Vratislav Dostál

17. září 2021 14:47, Ondřej Kopa

Rádio Z

„Konflikt centra a periferie je čím dál intenzivnější. Lidé to tak i skutečně prožívají. A to i starostové,“ říká Vratislav Dostál, komentátor názorového webu Info.cz a autor knihy Česká jízda, která je sondou o tom, jak se lidem žije na venkově. 
Často Dostál od starostů slyšel: „V Praze si na nás něco vymysleli a my to tady musíme dělat.“ Tento postoj je přitom podle něj o to intenzivnější, čím dále od Prahy lidé žijí. Řešením by mohla být například decentralizace úřadů, myslí si Dostál. Při svých cestách po venkově za účel napsání knihy narazil na několik překážek. Lidé nebyli vždy ochotní komunikovat s novináři, kteří u nich nemají dobrou pověst. Musel tak upustit ze svého původního plánu přijet neohlášeně do místní hospody a začít s lidmi rozmlouvat. Nakonec se rozhodl si rozhovory s lidmi domluvit předem. Během návštěvy každé obce udělal Dostál rozhovor také se starostou. „Poté jsem chtěl hovořit s nějakým starousedlíkem – člověkem, který zde žije 50 let a je schopný hovořit o tom, jak se v obci žilo napříč politickými režimy,“ vysvětluje Dostál. Rozhovory vedl také s místními živnostníky.

„Venkov se už dlouho vylidňuje, prakticky mizí veškeré služby. Byl jsem překvapený z toho, že ve spoustě vesnic se už neudržují ani hospody,“ popisuje Dostál, který byl hostem moderátora Ondřeje Kopy v dopoledním vysílání Rádia Z. Velkým problémem venkova je také chybějící veřejná doprava. „Pokud jde o ty hospody - a platí to i o obchodech - v některých obcích se rozhodli, že je udrží, takže je dotují nebo dokonce provozují,“ říká Dostál. Navštívil také některé vesnice, kde už nikdo nebyl ochotný nebo schopný hospodu provozovat. „Starosta mi říkal: dokud tady budu já, tak tady ta hospoda bude,“ dodává.

Poslechněte si rozhovor moderátora Ondřeje Kopy s novinářem Vratislavem Dostálem.

Odebírat