Královská rodina

Korunovací si Britové připomenou pouto, které je váže k Buckinghamskému paláci

13. října 2022 15:43, Sára Stankovská

RádioZET.cz

Buckinghamský palác vyhlásil termín korunovace Karla III. na 6. května 2023. Netají se tím, že kvůli doprovázejícím oslavám myslí i na počasí. Zároveň platí nepsané pravidlo držení smutku, které by bylo do prosince krátké. Chystané korunovaci Karla III. se věnoval další díl Královské rodiny.

Pouhá šestina Britů zažila pohřeb nebo korunovaci státníka. Je to velký rituál, který se staletí nemění. Pro monarchii má bezpochyby velký význam i v dnešní moderní době. Je to jedna z věcí, která drží monarchii pohromadě. Nejdříve dojde k představení krále a složení slibu. Pomazání krále, investitura, intronizace a ve finále samotná korunovace,” popisuje stručně historik Martin Kovář. Celý rituál se bude konat podle tradice ve Westminsterském opatství v Londýně a povede ji arcibiskup z Canterbury. Kovář odhaduje, že se na přenos korunovace bude dívat podobné množství lidí jako na pohřeb královny Alžběty II. Probíhající oslavy označuje za street festival.  

Korunovační klenoty, které se předávají novému panovníkovi, jsou odznaky královské moci. Koruna svatého Eduarda, žezlo s křížem a žezlo s holubicí, královské jablko nebo třeba i královské meče a další přejímá nový král. Mnoho cenností pochází ještě z předreformačního období a panovník je využívá jen velmi výjimečně, jinak jsou zamčené.  

Proč se korunovace nového krále Karla III. uskuteční právě 6. května? Poslechněte si už 46. díl Královské rodiny: