Ranní host

Kouzelník Pavel Langer: Nejstarší zákaz karetních her evidujeme už z doby Karla IV.

26. listopadu 2021 9:42, Kristýna Kovářová

Rádio Z

„Pojem “Čertovy obrázky” vznikl z jednoduchého důvodu. Můžete díky hře prohrát velké majetky a karty svádí k hazardu” řekl kouzelník Pavel Langer. Ten se přes 10 let zabývá konkrétně historií karetních her a začal se specializovat na české tisky, s čímž přišel i zájem o český tarot. „Mám karet plný barák, sbírám je. K mým nejoblíbenějším patří české tarotové karty a taky ručně malované originální karty. Nejstarší čertovy obrázky mám z roku 1535.”

Pavel Langer se kouzlením vždy úspěšně živil. Po zdravotních problémech před osmi lety si ale, dle svých slov, uvědomil, že život se má prožít, ne propracovat. „Teď si začaruju už jen příležitostně. Předvádím radši všeobecnou magii. Kruhy, šátky, mince, provazy nebo bankovky.”

Pavel Langer prozradil, že nejstarší zákaz hraní karet vznikl už za Karla IV. Ten zakázal přechovávání hráčů v karty a kostky. A mluvil také o kartářkách. Jeho názor je, že kartářky karty k vykládání budoucnosti vůbec nepotřebují. „Dobrá kartářka Vás má přečteného během dvou minut a karty jsou tam zbytečné. Když vidíte kartu smrt, máte pocit, že je to něco špatného, ale je to naopak. Tato karta ukazuje, že něco špatného končí a něco nového začíná.”  Řekl v rozhovoru kouzelník Pavel Langer. O kouzlení se s ní bavil moderátor Martin Karlík.

Celý rozhovor s kouzelníkem Pavlem Langerem si poslechněte zde: 

Odebírat