Ranní host

Ladislav Špaček: Koronavirus způsobil obrovskou degradaci našich životů. Tradiční společenské chování ale ohrozit nemůže

1. června 2021 9:08, Ondřej Kopa

Rádio Z

Ranním hostem Rádia Z byl expert na společenské chování a bývalý tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček. „Koronavirus způsobil obrovskou degradaci našich životů. Přišli jsme o to nejkrásnější, co máme – prožívání kontaktů člověka s člověkem, o teplo lidského vzájemného soužití,“ říká Špaček.

Obává se toho, že atmosféra pandemie nás bude provázet nadále. Někteří lidé jsou si prý totiž schopni ve strachu o sebe a své blízké absolutně zničit život. V každém kolem sebe vidí potencionální zdroj nákazy. „Začínáme se bát celého světa. Tak to ne, dost a konec. Je to jako když si někdo zlomí nohu, tak přestane běhat. Ale až se mu zahojí, tak přece bude běhat dál, protože ho to baví a je to zdravé,“ vysvětluje odborník na etiketu. Společnost podle něj musí začít žít normálně a zbavit se hrůz, které do ní epidemiologové „pumpovali“. Tradiční společenské chování, jako je podání ruky na přivítanou, ale podle Špačka koronavirus ohrozit nemůže. Takové způsoby se vytvářely po staletí.

„Pracovat v teplákách je pohodlné. Ale je to naprostá katastrofa. Z hlediska etikety je to velký sešup dolů. Protože etiketa je o odříkání, o sebekázni,“ dodává Špaček. Covidová doba nás odnaučila péči o sebe a o to, co si nás myslí ostatní. Moderátorka Petra Květová Pšeničná se svého hosta ptala také na to, jak se koronavirus promítl na jeho profesi. Špaček přiznal, že odmítl přenášet své přednášky online. V rozhovoru také prozradil, že se těší, až bude moci v restauraci znovu zasednout ke stolu s přáteli.

Poslechněte si rozhovor moderátorky Petry Květové Pšeničné s expertem na společenské chování Ladislavem Špačkem.

Odebírat