Ranní host

Lékař Petr Hajduk: Podprahový stres je nepřítel našeho imunitního systému číslo 1. Dobrá nálada má zásadní dopad na naše zdraví

17. září 2021 12:32, David Rathous

Rádio Z

„Podprahový stres je nepřítel našeho imunitního systému číslo jedna. A to hlavně u lidí, kteří bydlí ve velkoměstech,“ říká lékař celostní medicíny Petr Hajduk. Dobrá nálada tak naše zdraví ovlivňuje podle jeho odhadu ze 75 procent. 
Celostní medicína není podle Hajduka žádným šarlatánstvím, jak bývá občas prezentována. Propojuje mnoho oborů, včetně třena znalosti bylin, energetiky těla a fyziologie. „Pak získáte na člověka trošku jiný náhled. Musíte zahrnout i psychosomatiku. Proto ten název celostní,“ vysvětluje Hajduk. Ve světě se můžete setkat také s termínem komplementární medicína nebo integrativní medicína. Nejčastěji se na lékaře celostní medicíny obrací pacienti, kterým klasická medicína nedokázala pomoci. „Druhým typem pacientů jsou lidé, kteří si cestu životem hledají sami a hledají také jiný přístup k náhledu na zdraví,“ říká Hajduk, který byl ranním hostem Rádia Z. Ve studiu ho přivítal moderátor Martin Karlík.

Tzv. klasická medicína je podle Hajduka „rozparcelovaná“. To může i nemusí být výhodou. „Člověk je bytost složená z několika částí. Není to jen tělo, ale i naše vědomí, mysl a troufám si tvrdit, že i nějaká duše, kterou všichni cítíme, ale neumíme ji uchopit a změřit,“ říká lékař. Klasická medicína ale podle něj člověka takto nevnímá. A přichází doba, kdy už tento klasický přístup stačit nebude, myslí si Hajduk. V některých zemích už to pochopili. „Pokud hledáte akutní rychlé řešení, což dnes hledá mnoho lidí, protože je to náš klasický přístup k životu, tak bude lepší, když si vezmete nějaký prášek na teplotu, nedej bože paralen a vyležíte to,“ dodává Hajduk. Pokud se ale určité problémy opakují, doporučuje vyzkoušet přístup celostní medicíny a pokusit se zjistit skutečnou příčinu. To vyžaduje ale více času a trpělivosti.

Poslechněte si rozhovor moderátora Martina Karlíka s lékařem Petrem Hajdukem.

Odebírat