Dopolední host

Letecká doprava se v nejbližší době do stavu před pandemií nevrátí, myslí si expert Petr Kováč

1. června 2021 13:02, Ondřej Kopa

Rádio Z

Pozvání do studia Rádia Z přijal expert na leteckou dopravu společnosti Ernst & Young Petr Kováč. Letecký průmysl byl podle něj odvětvím, které dostalo během pandemie koronaviru největší zásah. Následky se teprve projeví.

„Rozhodně není tato historka uzavřená. Letecká doprava se teprve začíná z toho nejhoršího dostávat. Celé řadě aktérů letecké dopravy se podařilo dožít do současné doby a teprve v budoucnu uvidíme, jaké budou dopady,“ říká Kováč. Dosavadní období popisuje jako velkou soutěž o státní podporu, která byla ve většině případů masivní. Drtivá většina států považuje leteckou dopravu za klíčovou infrastrukturu a díky této podpoře se jí podařilo udržet. Koronavirus proto podle Kováče nelze označit jako očistný proces, pokud jde o letecký průmysl. Podporu přitom po celém světě dostalo široké spektrum aerolinek, nejen ty největší. České aerolinky ale byly výjimkou. Poptávka po létání je ze strany turistů podle Kováče stále obrovská. „Jestli se letecká doprava obnoví do plné podoby z roku 2019, o tom se vedou poměrně složité diskuze. V krátkém časovém horizontu k tomu pravděpodobně nedojde,“ dodává expert na leteckou dopravu.

Tématem rozhovoru bylo také zdanění leteckého paliva, o kterém se v poslední době hovoří. To je podle Kováče součástí tlaku na snižování emisí. Bezpochyby by se prý projevilo na cenách letenek. Moderátor Nikola Bojčev se ptal také na incident v Bělorusku, kdy prezident Alexandr Lukašenko nařídil nouzově přistát letadlu, aby mohl být zadržen opoziční novinář a aktivista. „Letecká doprava funguje bezpečně a spolehlivě kvůli tomu, že celý systém stojí na velké důvěře a všichni aktéři se chovají korektně. V tomto případě ale došlo k obrovskému narušení důvěry ze strany běloruského režimu,“ vysvětluje Kováč. Očekává, že dopady incidentu budou ještě velké.

Rozhovor moderátora Nikoly Bojčeva s expertem na leteckou dopravu společnosti Ernst & Young Petrem Kováčem si můžete poslechnout zde: 

Odebírat