Dopolední host

Lidé mi děkují za to, že sundali nohu z plynu, říká režisér Vít Klusák po natočení filmu 13 minut

23. června 2021 14:42, Ondřej Kopa

Rádio Z

Režisérem nového celovečerního dokumentárního filmu 13 minut je Vít Klusák. Dokument na příběhu pěti viníků vážných dopravních nehod pojednává o hluboce zakořeněném problému nepřiměřené rychlosti na českých silnicích. „Naprosto neznámí lidé mi píšou a děkují mi, že sundali nohu z plynu. Jestli to má takový naprosto konkrétní dopad, tak co víc si přát,“ říká režisér.

Film vznikl na zadání České asociace pojišťoven. Klusák ale řekl, že mu při natáčení nechala zcela volné pole působnosti. S nápadem na oslovení viníků dopravních nehod přišel Klusák sám, přestože někteří z objednavatelů byli skeptičtí k tomu, že by viníci chtěli na filmu spolupracovat. „Moje projekty vždy balancují na hraně a mají v sobě kontroverzní gen. Jsem proto spíš připravený především na výtky. Teď jsem příjemně překvapený, protože odezva je opravdu laskavá,“ říká režisér. O filmu si v dopoledním vysílání Rádia Z povídal s moderátorem Nikolou Bojčevem.

„Sehnat tyto příběhy bylo poměrně těžké, protože jsme věděli, že musíme najít celý široký vějíř příběhů, který bude průřezem společnosti. Musí to být různé typy příběhů a nedopatření, proč k té fatální nehodě došlo,“ vysvětluje Klusák. Při vyhledávání těchto lidí oslovil Klusák a jeho kolegové vězeňskou službu, probační službu nebo také právníky. Podávali také inzeráty. „Docela jsme si mákli,“ dodává režisér. Na filmu se podílelo 40 herců a 20 kaskadérů. Během natáčení bylo zničeno 16 aut. „Bylo to opravdu intenzivní a pracné. Často jsme točili v noci a vůbec jsme nespali. Během natáčení jsem byl na pochybách, co nám roste pod rukama,“ vzpomíná Klusák. Členové štábu se Klusákovi postupně svěřovali s tím, že sami začali jezdit pomaleji a opatrněji. 

Rozhovor moderátora Nikoly Bojčeva s režisérem Vítem Klusákem si můžete poslechnout zde:

Odebírat