Dopolední host

Lidé nás měli za blázny. Dnes je cosplay světový fenomén, říká Andrea Ulagová

19. října 2021 13:21, Ondřej Kopa

Rádio Z

V Praze v neděli skončil druhý ročník Comic-Con Prague 2021, který se zaměřuje na filmy, seriály, hry, komiksy a knihy v žánru sci-fi, fantasy a hororu. Tento festival je příležitostí nejen pro herce a fanoušky, ale také pro cosplayery. „Dnes je to světový fenomén,“ vysvětluje cosplayerka Andrea Ulagová.
Cosplay je zkratkou anglických slov „costume play“, v překladu kostýmová hra. Cosplay je tedy nejen kostým, ale i herecký výkon. „Pamatuji doby, kdy v České republice nikdo netušil, co je to cosplay. Lidé nás měli za blázny. Momentálně se z toho i u nás stal mainstream,“ říká Ulagová. Sama nejraději nosí kostýmy ze Stars Wars. Poprvé oblékla kostým Padmé, která je s ní dodnes spojená. Tehdy bylo Ulagové 18 let a od té doby je nadšenou cosplayerkou.

Při výrobě kostýmu se vychází obvykle pouze z toho, co mohou diváci vidět na obrazovce. Inspirací mohou být někdy také výstavy filmových kostýmů. „Pokud se někdo rozhodne pro nějaký těžší kostým, který se vyskytuje ve filmu třeba tři minuty, tak je pak ochotný sledovat tento film neustále dokola a pozoruje detaily kostýmu,“ popisuje Ulagová, která byla hostem moderátora Nikoly Bojčeva v dopoledním vysílání Rádia Z.

Obtížné na výrobu jsou především takové kostýmy, jejichž součástí je zbroj. „Pokud to chcete mít skutečně přesné, tak zkoumáte všechny detaily a pak třeba zjistíte, že je kostým z látky, kterou si vyrobili sami tvůrci, a že není k sehnání. Cosplayeři jsou pak ochotní strávit desítky a desítky hodin hledáním něčeho, co by bylo co nejvíce podobné,“ dodává Ulagová.

Poslechněte si rozhovor moderátora Nikoly Bojčeva s cosplayerkou Andreou Ulagovou.

Odebírat