Dopolední host

Lidé nejsou dostatečně informování o nutnosti darování krve, upozorňuje primářka transfúzního oddělení VFN Daniela Dušková

13. října 2021 13:36, Ondřej Kopa

Rádio Z

Nemocnice se v létě potýkaly s nedostatkem krve a vyzývaly lidi k tomu, aby chodili darovat. „V současné době se situace ve srovnání s letním obdobím velmi zlepšila,“ říká primářka transfúzního oddělení VFN v Praze Daniela Dušková. Mezi nejpotřebnější patří krevní skupina A a 0, a především 0 Rh negativní, která je tzv. univerzálně použitelná. 
Podle Duškové je situace na jejich oddělení stabilní. To se ale může v důsledku některé neočekávané události během krátké chvíle změnit. V době pandemie chodí lidé kvůli obavám darovat krev méně. „Lidé ochotně pomáhají, slyší nějakou výzvu v médiích. To je zkušenost z našeho oddělení. Oni soucítí s pacienti, chtějí pomoci, takže přijdou,“ popisuje Dušková. Bez takových kampaní si ale mnozí lidé vůbec neuvědomují, jak nezbytní jsou dárci pro nemocnice. Někteří lidé podle Duškové ani neví, že krev není možné vyrobit. Nemocnice spoléhají především na pravidelné dárce krve, kterých ale není mnoho. „Ideální stav by byl takový, aby lidé pravidelně chodili darovat krev. A když už vzhledem k věku nebo nějakým onemocněním darovat nemohou, tak aby byli plynule nahrazeni mladší generací,“ vysvětluje Dušková, která byla hostem moderátora Nikoly Bojčeva v dopoledním vysílání Rádia Z.

V minulosti už proběhlo několik pokusů o nahrazení krve, vždy se ale prokázalo velké množství nežádoucích účinků. Podle Duškové bude trvat ještě velmi dlouho, než se to povede. „Jistě ještě v příštích desetiletích nebo možná i staletích se nikomu nahradit krev nepodaří,“ dodává primářka. Darovat krev můžou pouze zdraví lidé, u kterých jsou si lékaři jisti, že jim odběr nijak neublíží a nezhorší jejich aktuální zdravotní stav. Před odběrem vyplní dárce dotazník, jehož cílem je zamezit rizikům také pro pacienta.

Poslechněte si rozhovor moderátora Nikoly Bojčeva s primářkou transfúzního oddělení VFN v Praze Danielou Duškovou.

Odebírat