Dopolední host

Majitel sklárny Lubor Cerva: Získat nové zaměstnance je složité. Zakládání nových sklářských oborů není aktuální

7. září 2021 13:35, Ondřej Kopa

Rádio Z

Česká republika je pověstná tradicí ruční výroby skla. Lubor Cerva se ve sklářském průmyslu pohybuje dlouho. „Obecně mě lákalo cokoliv vyrábět. Předtím jsem byl obchodníkem, distributorem a toužil jsem něco vyrábět. Když byla možnost koupit sklárnu ve Světlé nad Sázavou, která byla v likvidaci, tak to mi připadala jako vyložená výzva,“ říká Cerva.
Později koupil také sklárnu v Květné. Ta byla založena v roce 1794. Vzhledem k historii ručních skláren v České republice je ta v Květné podle Cervy významná už jen tím, že stále ještě existuje. V dnešní době totiž skláren zbylo už opravdu málo. „Většinou jsou v držení lidí, kteří jsou srdcaři a jsou ochotni do toho vkládat své peníze,“ vysvětluje Cerva, který byl hostem moderátora Nikoly Bojčeva v dopoledním vysílání na Rádiu. Kromě běžné výroby sklárna v Květné navíc taví barvy. To je něco, co je v Evropě už zcela výjimečné.

Na provozu sklárny se podílí okolo 80 lidí. Získat nové zaměstnance je podle Cervy ale problém. „Je to poměrně složité. Tento obor neposkytuje možnosti, jak lidi jakkoliv vyplácet. My pracuje s pevným kádrem, který máme už mnoho let,“ říká Cerva. Někteří ze současných zaměstnanců jsou potomky bývalých sklářů.

Sklárna v Květné zastavila provoz ve své více než 200 let dlouhé historii pouze třikrát. Naposledy to bylo kvůli pandemii koronaviru. „Byl to samozřejmě dramatický moment sklárnu zavřít a pec odtemperovat. Ale překvapivě, a tady musím pochválit podporu státu, to nebyl žádný výrazný zásah do našich financí,“ dodává Cerva. Odstávku navíc využil k modernizaci haly i zrenovování pece. Nejhorší na celé situaci bylo podle Cervy to, že nevěděl, kdy a jestli znovu otevřou. Nakonec to ale dopadlo dobře.

Rozhovor moderátora Nikoly Bojčeva s majitelem sklárny v Květné si můžete poslechnout zde:

Odebírat