Dopolední host

Márdi: Ten, co na gymplu nosil džíny a snažil se stopovat, měl okamžitě problém

24. března 2023 11:03, Michael Ransdorf, Zet.cz

RádioZET.cz

„Když po revoluci začaly vycházet punkové desky, tak jsem najednou zjistil, že je to právě to, co chci poslouchat. Byl jsem ve věku, kdy jsem se rozhodoval pro své iniciační kapely. Zažil jsem v tom nejlepším věku tu nejlepší dobu, kdy se z totality stala svoboda,“ říká frontman kapely Vypsaná fiXa Márdi, který byl dopoledním hostem Rádia ZET.

Mládí strávil v Přelouči na tamějším gymnáziu. „Ten, co nosil džíny a snažil se stopovat, měl okamžitě problém. Byl to teror,“ vzpomíná na předsametové období. Přerod v roce 1989 zažil frontman Vypsané fiXy právě tam. „Nejdříve to byla příšerná budova se strašnými zákony a podivným ředitelem. Pak přišla svobodná doba, kdy se všechna pravidla nestihla ustanovit. Vzpomínám na ty roky s radostí,“ dodává Márdi. „V devadesátých letech vypukla divočina, dnes už to takové není,“ myslí si.

„Naše třída na gymplu byla už od prváku rozdělená na tři hudební sekce. Na metalisty, ‚depešáky‘ a folkaře. Já jsem nepatřil nikam,“ vypráví hudebník. „Byl jsem jouda a samostatná jednotka. První rok se se mnou nikdo nebavil, protože jsem řekl, že fandím Dynamu Kyjev a poslouchám Elán,“ uzavírá s nadsázkou Márdi.

Poslechněte si rozhovor Martina Karlíka s frontmanem Vypsané fiXy:

Odebírat