Ranní host

Martin Pavela: Dnes se zaměřujeme na výzkum vesmíru a vlastně přesně nevíme, co tady bylo v minulosti

25. listopadu 2021 13:23, David Rathous

Rádio Z

Paleontologie se zabývá životem organismů v různých geologických obdobích. Také u nás má dlouholetou tradici. “Máme dobré odborníky, kteří pracují v mnoha oblastech, každý se specializuje na určitou skupinu organismů,” řekl paleontolog Martin Pavela. “Když se začne stavět silnice, i to je dobrý způsob jak začít hledat fosilie, ” dodal také majitel jedné z největších soukromých sbírek zkamenělin v ČR. 

Pokud by jeho objevy chtěl někdo vidět, může se dokonce na ně přijít osobně podívat. “Připravuju rovněž muzeum, kde budou k vidění,“ doplnil vědec, který se fosiliemi zabývá víc než 24 let. “Paleontologie je detektivní činnost. Nacházíme často jen zlomky. Musíme si domýšlet barvy nebo tvary. Měkké tkáně totiž nejsou většinou dochovány,“ vysvětlil. “Šance najít pozůstatky dinosaurů na našem území jsou minimální. Česká republika je už hodně probádané území. V Polsku je obrovský potenciál pro další objevy. Nedávno tam našli nejstarší želvu na světě,” zdůraznil.

Jak se může člověk stát paleontologem? A co všechno to obnáší? I o tom si povídal moderátor Nikola Bojčev s Martinem Pavelou.

Odebírat