Byznys Jaroslava Dědiče

Michal Šnobr: Dramatický růst cen energií se bude týkat jen příštího roku. Na vyšší ceny si ale budeme muset zvyknout

6. října 2021 15:54, David Rathous

Rádio Z

Ceny energií dramaticky rostou. Kdo nemá zafixovanou cenu elektřiny nebo plynu, bude mu od listopadu navýšena. Společnosti se ale snaží o navýšení cen i těm klientům, kteří cenu zafixovanou mají. To se podle odborníka na energetiku a investora Michal Šnobra dalo vzhledem k vývoji cen očekávat. 
„Bohužel na to není lék. Jako spotřebitel si sice můžete na fixaci trvat, ale pokud se chcete vyhnout nějakým sporům a velmi komplikovaným stížnostem regulačního úřadu, tak nakonec budete muset přijmout podmínky, které jsou,“ říká Šnobr. Lidé, kteří nemají cenu zafixovanou, můžou sice od smlouvy odstoupit, ale v době, kdy jsou ceny enormně vysoké, není šance najít někoho, kdo nabídce nižší cenu.

Šnobr vyzývá k tomu, aby obchodníci, kteří nejsou schopni plnit své smluvní podmínky, byli sankcionováni a z trhu přirozeně vyřazeni. „Nesmí docházet k tomu, aby když někdo udělá obchodně velmi špatná rozhodnutí, tak je jednoduše přehodil na spotřebitele a tím to pro něj skončilo,“ upozorňuje odborník na energetiku Byznysu na Rádiu Z. Pořadem provází moderátor Jaroslav Dědič.

Podle Šnobra je především důležité, aby spotřebitelé dlouhodobě sledovali vývoj cen energií. „Situaci by neměli podcenit a opravdu si zafixování hlídat, ale rok nebo dva dopředu,“ radí Šnobr. Podle něj by v současné době při vysokých cenách mohlo být dlouhodobé fixování ceny spíše chybou.

„Tržní cena pro roky 2023 a 2024 je u elektřiny i plynu o desítky procent nižší než vyšponovaný rok 2022 a toho samozřejmě dodavatelé a obchodníci využívají,“ dodává Šnobr. Ceny okolo 150 až 160 eur za MWh elektřiny a 50 až 60 eur za MWh plynu se budou týkat pouze části roku 2022, očekává Šnobr.

Poslechněte si rozhovor moderátora Jaroslava Dědiče s odborníkem na energetiku Michalem Šnobrem.