Interview Martina Kováře

Mirek Topolánek: Požadavky Pirátů při vyjednávání o vládě začínají být nemístné

11. října 2021 20:01, Martin Kovář

Rádio Z

„Babiš prohrál volby, protože většina těch lidí, kteří přišli k volbám, chtěla změnu,“ říká bývalý premiér a bývalý předseda ODS Mirek Topolánek. Euforie u vítězů ale podle něj brzy opadne. O sestavení nové vlády budou usilovat dvě předvolební koalice, Spolu a koalice Pirátů a Starostů. Požadavky Pirátů při sestavování vlády jsou ale podle Topolánka vzhledem k tomu, že získali pouze čtyři mandáty, nemístné.
 „Po Babišově vládě zdědili tolik úkolů, které vypadají dnes neřešitelně, že jim to vůbec nezávidím,“ říká Topolánek. Mezi ty hlavní patří podle bývalého premiéra stav veřejných financí, inflace, nefunkční státní správa a příprava na předsednictví EU. Současný předseda vlády Andrej Babiš (ANO) si je podle Topolánka vědom toho, že jeho čas skončil a dřív nebo později odejde. „On už dnes myslí na prezidentskou kampaň a na post prezidenta. Odvažuju si tvrdit, že po těchto volbách má větší šanci na zvolení, než kdyby je vyhrál,“ tvrdí Topolánek. Vyjádřil se také k nedělní schůzce Babiše s prezidentem Milošem Zemanem. „Jestli pro něco jel na Hrad, tak to byla abolice. Po prohraných volbách potřeboval ochránit,“ říká Topolánek.

Volby dopadly tak, jak predikoval. Před volbami byla podle Topolánka zřejmá klesající tendence u hnutí ANO, naopak koalice Spolu viditelně posilovala. To bylo podle Topolánka dáno především osobou předsedy ODS Petra Fialy, který byl schopný Babišovi oponovat. „Jen jsem čekal, jestli se tyhle tendence protnou před volbami nebo po nich. Naštěstí se protnuly v den voleb,“ přiznává bývalý premiér. V Interview Martina Kováře také řekl, že zásadní byly poslední dva týdny před volbami, během kterých se rozhodovalo. V té době zazněly z úst Fialy dva výrazy směrem k Babišovi, které byly podle Topolánka klíčové: „Babišova drahota“ a „staromarxista“.

Pozvání do Interview Martina Kováře přijal bývalý premiér Mirek Topolánek. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat