Byznys Romany Navarové

Miroslav Honsů: Vědci varují před solárními bouřemi, které by mohly způsobit výpadky internetu

12. října 2021 14:47, Romana Navarová

Rádio Z

Docentka University of California Sangeetha Abdu Jyothi ve své nové studii varuje před účinky geomagnetických solárních bouří, které by mohly za velmi krátkou dobu značně ovlivnit fungování globálního internetu. Zvláště silná sluneční bouře by mohla mít ničivé účinky na podmořské kabely, které jsou klíčovou součástí světové internetové infrastruktury. 
Sluneční bouře, známé také jako geomagnetické bouře, způsobují mohutné sluneční erupce, které mají za následek výrony koronální hmoty (CME), dramatické změny v magnetických polích a erupce plazmy. Značně nevypočitatelná aktivita na povrchu Slunce může vyslat obzvláště silné CME, které se řítí k Zemi rychlostí až několik milionů kilometrů za hodinu. Výsledkem mohou být dlouhé výpadky proudu, jako se to stalo v roce 1989 v Kanadě, kdy zůstalo bez elektřiny po dobu devíti hodin více než 6 milionů lidí.

Podrobnosti přiblížil v pořadu Byznys na Rádiu Z redaktor Primy Zoom Miroslav Honsů. „Optikou dnešní doby by tak mohlo dojít k výpadku spojení, ale také kontrolních mechanismů, které jsou závislé na internetu,“ říká Honsů v rozhovoru s moderátorkou Romanou Navarovou. Jyothi ve své práci popisuje hypotetický scénář, kdy by internet nezačal fungovat ihned s obnovením dodávek elektrického proudu, výpadky elektroniky mohly stát ekonomiku USA až 7,2 miliardy dolarů denně.

Poslechněte si další díl byznysového magazínu Rádia Z. Hostem moderátorky Romany Navarové byl redaktor Primy Zoom Miroslav Honsů.

Odebírat