Dopolední host

Miroslav Kalousek: Před novou vládou budou obrovské problémy. Zapojit se musí všechny demokratické síly v zemi

11. října 2021 13:35, Ondřej Kopa

Rádio Z

Pro bývalého předsedu TOP 09 a bývalého ministr financí Miroslava Kalouska přinesly sněmovní volby několik překvapení. „Doufal jsem ve vítezství koalice Spolu. Velmi překvapivá je ta převaha 108 demokratických mandátů ve Sněmovně. To je mnohem víc, než jsem se odvážil doufat,“ přiznává Kalousek.
Je to dáno i tím, že v těchto volbách propadlo milion hlasů, připomněl Kalousek v dopoledním vysílání Rádia Z. „Stačilo, aby se do Sněmovny dostalo hnutí Přísaha a ČSSD a rázem by ta situace byla úplně jiná,“ říká Kalousek. Obě předvolební koalice, Spolu a Piráti a Starostové už podpisem memoranda deklarovaly snahu o vytvoření společné vlády. Ta by v Poslanecké sněmovně disponovala většinou 108 hlasů. „To je výrazná převaha. Nová vláda, která se z této většiny dříve či později musí narodit, musí dát lidem najevo, že na ně myslí, že i když si tuhle vládu nepřáli, že je schopna obsluhovat jejich starosti,“ apeluje Kalousek.

Jednání budou podle něj složitá, protože vládu by mělo tvořit pět poměrně odlišných stran. Naopak jejich výhodou je to, že „jsou k tomu odsouzeni“. Kalousek totiž zdůraznil, že jiná varianta neexistuje. „Velmi bych varoval před úvahami o tom, že by Piráti ve vládě být nemuseli. Problémy, které před vládou budou, budou tak obrovské, že je potřeba, aby se do nich zapojily všechny demokratické síly v zemi,“ říká bývalý ministr financí. Připomněl, že nejde jen o samotné mandáty, ale také o to, že se za nimi skrývají voliči a programy stran.

Kalousek v rozhovoru s moderátorem Nikolou Bojčevem také přiznal, že ho znervózňuje zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana, který je od včerejška hospitalizován v nemocnici. „Nepotřebuju znát jeho diagnózu. Ale jako občan České republiky mám právo vědět, zda je prezident schopen vykonat veřejnou pravomoc, kterou je občany vybaven. A to nevíme. V každém případě mu přejme brzké uzdravení,“ dodává Kalousek.

Poslechněte si rozhovor moderátora Nikoly Bojčeva s bývalým ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

Odebírat