Byznys Romany Navarové

Na oběžnou dráhu míří první dřevěný satelit. Důvodem je udržitelnost, vysvětluje redaktor Primy Zoom Miroslav Honsů

23. června 2021 12:38, Romana Navarová

Rádio Z

Evropská kosmická agentura plánuje ve spolupráci s finskými vědci vyslat na oběžnou dráhu satelit vyrobený ze dřeva. Satelit WISA Woodsat o rozměrech pouhých 10 x 10 cm a hmotnosti jednoho kilogramu je vyrobený ze speciální potažené překližky. Poháněn je devíti malými solárními panely.

Proč se vědci rozhodli vyrobit satelit ze dřeva, vysvětlil v pořadu Byznys na Rádiu Z redaktor Primy Zoom Miroslav Honsů. „Odpovědí je udržitelnost. Kdyby mohly přírodní obnovitelné materiály nahradit alespoň část toho, co skončí jako odpad na zemské oběžné dráze, bylo by to pro životní prostředí rozhodně lepší,“ vysvětluje Honsů. Cílem je především zjistit, jak se tyto překližkové panely ve vesmíru chovají a kolik toho vydrží, aby vědci mohli zvážit jejich použití v dalších projektech. Změny na povrchu překližky budou výrobci pozorovat s pomocí kamery přidělané k Woodsatu na teleskopické selfie tyči.

Satelit by měl podle plánu odstartovat na konci letošního roku z Nového Zélandu. Kolem Země by měl obíhat ve výšce okolo 500 až 600 kilometrů. Finové navíc nejsou jediní, kdo na něčem takovém pracuje. Svůj vlastní dřevěný satelit totiž na rok 2023 připravuje i Japonsko. Tento pořad, kterým provází moderátorka Romana Navarová, měl ale i další témata.

Poslechněte si rozhovor moderátorky Romany Navarové s redaktorem Primy Zoom Miroslavem Honsů. 

Odebírat