Ranní host

Herečka Anna Stropnická o hře Příliš drahý jed: Není to jen o vraždě a smrti, hra je napsaná lehčím perem

15. listopadu 2021 12:49, David Rathous

Rádio Z

Na začátku listopadu uvedlo Švandovo divadlo premiéru hry Příliš drahý jed. Ta vychází ze stejnojmenné knihy Luka Hardinga a pojednává o vraždě ruského agenta Alexandra Litviněnka. Jeho ženu Marinu hraje Anna Stropnická. Nejen o této hře vyprávěla v ranním vysílání Rádia Z.
„Po prvním přečtení scénáře jsem se trochu lekla, ve hře je hodně vyprávění. Děj je vždy lepší hrát než vyprávět. Tady se to ale povedlo dobře nakombinovat,“ říká Stropnická. Moderátorka Petra Květová Pšeničná se Stropnické ptala také na to, jak se na tuto roli připravovala. „Na zkoušce nám pan režisér pouštěl dva dokumenty. Zkoumali jsme, jak Alexandr a Marina Litviněnkovi působili. Tahle hra byla ale napsaná lehčím perem, aby to nebylo jen o vraždě a smrti, ale i o jejich manželském životě,“ popisuje herečka.

Podle recenze Lidových novin má hra úspěch díky hercům a trefnému překladu. „Člověk má samozřejmě radost, když přijde fajn kritika. Tahle chválí celou inscenaci. Ta přesně takové je. Není potřeba vypíchnout jeden nebo dva herecké výkony, hra drží dobře pohromadě,“ dodává Stropnická. Švandovo divadlo přizvalo k režii této hry režiséra Thomas Zielinskiho, který působí na domácí i zahraniční scéně. Do divadelního představení zavádí několik nových prvků, například to, že herci hrají i mimo jeviště v nejrůznějších zákoutích divadla. Diváci tyto pasáže vidí prostřednictvím živého vysílání.

Poslechněte si rozhovor moderátorky Petry Květové Pšeničné s herečkou Anna Stropnickou.

Odebírat