Interview Martina Kováře

Patrik Nacher: ANO by mělo mít právo na první pokus. Je to ale jako pozvat někoho třikrát na rande a dostat třikrát kopačky

12. října 2021 18:24, Martin Kovář

Rádio Z

Hnutí ANO skončilo ve volbách do Poslanecké sněmovny těsně druhé za koalicí Spolu. Se ziskem 72 mandátů bude mít ale největší poslanecký klub. Proto by podle lídra pražské kandidátky Patrika Nachera mělo mít právo na první pokus o sestavení vlády. Obě předvolební koalice ale už podpisem memoranda daly najevo, že o nové vládě s nikým jiným jednat nebudou. „Je to ale jako pozvat někoho třikrát na rande a dostat třikrát kopačky,“ říká Nacher.
Podle něj ztížilo hnutí ANO pozici do voleb jeho vládní angažmá, během kterého se muselo potýkat s pandemií koronaviru, vrbětickou kauzou a dalšími obtížnými momenty. Výsledek ANO zkomplikoval také vznik nových subjektů, myslí si Nacher. „Z tohoto úhlu pohledu je to neuvěřitelný výsledek,“ hodnotí staronový poslanec za hnutí ANO. Podobu nové Poslanecké sněmovny značně ovlivnilo i to, které strany zůstaly pod pětiprocentní hranicí. „Propadlo milion hlasů. Ti lidé nemají v tuto chvílí svého zástupce. Kdyby volili někoho, kdo je jim třeba více vzdálený, ale je to pro ně druhá nejlepší volba, tak by tam měli aspoň někoho,“ říká Nacher. To je podle něj pro příští volby poučením, že koalice mají smysl.

Ve volbách výrazně propadli Piráti, kteří kandidovali v koalici s hnutím STAN, když získali pouze čtyři mandáty. Nacher v Interview Martina Kováře vyvrátil, že by za tím stála především negativně vedená kampaň ze strany premiéra Andreje Babiše, který se vůči Pirátům ostře vymezoval. Svádět to na hnutí ANO je podle něj neférové. „Voliči PirStanu jsou ti poslední, kteří poslouchají to, co říká Andrej Babiš. Je to shluk různých dalších důvodů, úspěšných starostů v těch místech, kteří pro lidi byli důležitější než celostátně známější Piráti,“ dodává Nacher.

Hostem Interview Martina Kováře byl lídr pražské kandidátky hnutí ANO Patrik Nacher. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Odebírat