Dopolední host

Náhradní rodinná péče je lepší variantou než ta ústavní, říká Anna Němcová z organizace Prevent 99

19. května 2021 17:21, Ondřej Kopa

Rádio Z

Iniciativa 8000 důvodů je kampaní na podporu náhradní rodinné péče pro děti. Její název odkazuje na to, že v ústavní péči je v Česku okolo 8 000 dětí. Tuto iniciativu v dopoledním vysílání Rádia Z podpořila Anna Němcová, vedoucí Centra podpory pěstounských rodin Prevent.

„Jsem přesvědčená o tom, že náhradní rodinná péče je mnohem lepší variantou než ta ústavní,“ řekla Němcová, kterou ve studiu přivítal moderátor Martin Karlík. O osvojení zdravých miminek majoritního etnika je zájem velký. Takových zájemců je mnohonásobně více, než kolik je těchto miminek. Málo lidí je ale ochotných nabídnout domov větším dětem, dětem se zdravotními problémy nebo jiného etnika. Tyto děti tak často adoptují rodiny ze zahraničí.

Podle Němcové nejsou problémem finance. Dětské domovy a ústavy jich májí dostatek a děti v nich jsou materiálně dobře zajištěné. Nejsou ale připravené na život poté, co dětský domov opustí. „Schází jim láska, rodina a místo, kam by patřily. Schází jim člověk, na kterého by se mohly upnout a který by jim poskytl stabilitu, bezpečí a radost,“ dodává Němcová. V rozhovoru vysvětlila také rozdíl mezi osvojením a pěstounskou péčí a prozradila, jak postupovat, pokud se někdo rozhodne stát se pěstounem. Takový krok podle Němcové vyžaduje odvahu vystoupit z komfortní zóny. 

Záznam rozhovoru moderátora Martina Karlíka s Annou Němcovou z organizace Prevent 99 si můžete poslechnout zde: 

Odebírat