Ranní host

Nástup umělé inteligence pro účely diagnostiky je patrný a budeme ho sledovat čím dál výrazněji, říká ředitel startupu Aireen Jan Hlaváček

22. listopadu 2021 10:40, David Rathous

Rádio Z

Projekt Aireen se stal absolutním vítězem 14. ročníku soutěže Vodafone Nápad roku 2021. Jde o revoluční technologii neinvazivního a bezbolestného screeningu chronických diagnóz. „Potenciál je tam obrovský. Jsme prvním certifikovaným zdravotnickým prostředkem, který je založený na umělé inteligenci. V Čechách jsou i jiné projekty, ale my máme vlastní technologii oficiálně zaregistrovanou. Máme za sebou klinické zkoušky.”

Za méně než 30 vteřin ve 3 jednoduchých krocích nabídne Aireen relevantní diagnostický výstup a umožní tak včasný záchyt nemoci již během prvního kontaktu s lékařem. Analýza snímků očního pozadí za pomocí umělé inteligence dokáže odhalovat změny způsobené cukrovkou. To se potvrdilo během klinických zkoušek ve spolupráci s oční klinikou 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ústřední vojenské nemocnice.

„Když jsme vytvářeli umělou technologii, tak jsme museli do systému dostat milion a půl snímků. Jsou tam stovky tisíc anotací. To jsou odborné vstupy od spolupracujících lékařů, kteří nám systém znalostně učí a ke snímkům nás dodávají informace o konkrétní nemoci.”

Na celém světě je podle odhadů asi půl miliardy diabetiků, každého z nich by přitom alespoň jednou ročně měl vidět oční lékař, aby případně včas zachytil počínající poškození zraku v důsledku diabetu, tzv. diabetickou retinopatii. „Ve Spojených Státech se v obchodních centrech rozšiřuje nabídka oficiálně poskytovaných zdravotnických služeb. Prostě jdete nakupovat a během toho podstoupíte různá vyšetření”. To řekl ve vysílání rádia Z v rozhovoru s moderátorkou Petrou Květovou Pšeničnou ředitel startupu Aireen Jan Hlaváček.  

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde:  

Odebírat